Byly zveřejněny první snímky novorozené planety

Astronomové díky velkého dalekohledu v Chile získali první obraz planety v procesu formování . Obraz zachycuje planetu o velikosti čtyřikrát větší než Jupiter, která obíhá kolem mladé hvězdy a pohlcuje oblast prachu a trosky kolem hvězdného systému.

Od roku 2014 využívá VLT nástroj pro “lovení” nových planet, nazývaný Exoplanet Research, nebo zkráceně SPHERE. Ten používá sluneční clonu k zablokování světla hvězd, aby tak studoval planety a další věci na oběžné dráze.

Na výše uvedené fotografii můžete vidět sluneční clonu jako černý kruh ve středu fotografie. Je to velice nezbytné, protože hvězdy jsou asi milionkrát jasnější než planety a dokonce jsou jasnější než jiná tělesa v systému, takže jediný způsob, jak pořídit fotografie, je zablokovat světlo hvězd. Samotná planeta se nachází těsně pod černým kruhem vpravo. Tato planeta obíhá svou mladou hvězdu asi tak daleko, jako je Uran vzdálen od Slunce. Má hmotnost zhruba čtyřikrát větší než Jupiter a má povrchovou teplotu téměř 2000 stupňů Fahrenheita.

Tento obrázek je důležitý, protože zobrazuje nově narozenou planetu jasně uvnitř disku, který hvězdy obklopuje. “Tyto disky kolem mladých hvězd jsou místem narození planet, ale zatím jen hrstka pozorování odhalila náznaky rodících se dětských planet,” říká vedoucí astronomů Miriam Keppler. To dává astronomům určitý plán pro hledání dalších nově se vytvářejících planet, kolem jiných hvězd, což nám poskytne více poznatků o tom, jak se planety tvoří.

Sdílet:
Loading...