„Brzy zjistíme, že ve vesmíru nejsme sami.“ Prozrazuje profesor astrofyziky

4/5 - (1 vote)

Velmi uznávaný profesor astrofyziky na britské univerzitě v Exeteru přišel s prohlášením, ve kterém mimo jiné hovoří o blížícím se setkání s mimozemským životem. Profesor Sasha Hinkley, docent astrofyziky je přesvědčen o stále větší pravděpodobnosti nalezení známky mimozemského života.

Mnozí odborníci jsou přesvědčeni, že najdeme tisíce světů s mimozemským životem. Bez pochyby by šlo o největší objev v historii lidstva. A zatímco vědci ze Spojených států, Spojeného království i Švýcarska se domnívají, že k tomuto objevu dojde v následujících 10 až 20 letech, profesor Hinkley ale tvrdí, že tento objev přijde mnohem dříve.

Jak sám uvádí: „Pravděpodobnost, že ve vesmíru existuje v jakákoliv forma života, je poměrně vysoká. Ve skutečnosti bych zašel tak daleko, že bych řekl, že se zdá stále pravděpodobnější, že k detekci na exoplanetě dojde během mého života.“

Samozřejmě mluvíme o teorii vědce, tudíž je jasné, že nehovoří vyloženě o setkání s mimozemšťany jako bytostmi. Spíše počítá s detekováním jakékoliv známky života. „Aby bylo jasno, detekce života na jiné planetě nutně neznamená, že na jiné planetě existuje mimozemská civilizace, ani to, že se chystáme navázat jakoukoliv komunikaci s těmito formami života.“

Důkazy pro objev života budou pravděpodobně nalezeny při pohledu na nerovnováhu v poměrech chemických druhů (například ozon a oxid uhličitý), které by jinak přirozeně neexistovaly, pokud by tuto nerovnováhu nezpůsobovala nějaká forma biologické aktivity.

Sto milionů světů v naší galaxii může skrývat mimozemský život podle „kontroverzní“ předpovědi NASA. Vesmírná agentura tvrdí, že takový život budeme schopni s velkou pravděpodobností najít v příštích 20 letech, a to mimo naši sluneční soustavu.

Zařízení jako vesmírný teleskop Jamese Webba, vypuštěný v roce 2021, již pozorují vesmír v bezprecedentních detailech. Jejich posláním je pomoci lidstvu porozumět tomu, jak se formují a vyvíjejí planety, hvězdy a galaxie. Podle profesora Hinkleyho se na dalších špičkových vesmírných zařízeních již pracuje a NASA má nyní za úkol vyvinout vesmírnou misi, která by do 40. let 20. století hledala biologické podpisy na exoplanetách.

Slibný hvězdný systém

Podle profesora Hinkleyho je jednou z nejlepších potenciálních zón pro život v Mléčné dráze planetární systém TRAPPIST-1. Systém je vzdálen asi 40 světelných let a je obýván sedmi „planetami o velikosti přibližné Země“, které obíhají kolem „velmi slabé a chladné hvězdy, ne o moc větší než Jupiter,“ vysvětlil profesor Hinkley.

Tři planety TRAPPIST-1 obíhají v obyvatelné zóně své hvězdy. Již nyní probíhají snahy o pozorování těchto tří planet pomocí teleskopu Jamese Webba při hledání toho, co vědci nazývají „biosignatury“. K dnešnímu dni vědci detekovali 5 332 potvrzených exoplanet obíhajících kolem 3 931 planetárních systémů.

Sdílet: