Během vánočních svátku budeme moci pozorovat poslední meteorický roj tohoto roku

Vánoce se už neochvějně blíží a nás čeká poslední nebeské divadlo tohoto roku. Už v těchto dnech začíná být na noční obloze činný meteorický roj Ursidy, který svého maxima dosáhne těsně před Štědrým dnem.

Ačkoliv meteorický roj Ursidy nepatří mezi nejbohatší a nejznámější, rozhodně má co nabídnout. Na noční obloze bude činný až do 26. prosince, přičemž svého maxima dosáhne v předvečer Vánoc, tedy 23. prosince. Během zmíněného maxima je možné vidět přibližně 10 meteorů za hodinu. Pro jeho pozorování navíc budou perfektní podmínky, Měsíc bude 3 dny před novem.

Meteorický roj Ursidy byl objeven 22. prosince roku 1945, na Skalnatém plese ve Vysokých Tatrách. O jeho objevení se zasloužil astronom Antonín Bečvár a jeho kolegové. Během jeho objevu byl roj v maximu své činnosti a během čtvrt hodiny bylo možné pozorovat až 88 meteorů. V průběhu let jeho intenzita klesala, nicméně teď dochází k jeho opětovnému nárůstu.

Hned po Novém roce další sprcha

Ano přesně tak, hned po Novém roce se můžeme těšit na velmi činný meteorický roj Kvadrantidy s maximem 4. ledna. Jeho maximum je opravdu ostré a převážná část meteorů se objeví na noční obloze z 3. na 4. ledna a pak také z 4. na 5. ledna. Těšit se můžete až na 45 meteorů za hodinu.

Tento roj mají v oblibě nejen příznivci astronomie, protože je krásně viditelný pouhým dalekohledem. Sledování může nerušit pouze Měsíc nebo městské osvětlení.

Sdílet: