Astronomové vytvořili unikátní fotografii Jupitera

Astronomům se podařilo vytvořit nové unikátní záběry Jupitera, na kterých je možné vidět zářící oblasti tepla, ukrytého pod obrovskými plynovými mračny planety. Fotografie byla vyhotovena prostřednictvím Gemini North Telescope na Havaji a je jedním z nejostřejších záběrů Jupiteru zachycených ze Země.

Při záběru přes turbulentní atmosféru Země dochází často k rozmazání fotografie. Pro dosažení vysokého rozlišení vědci použili techniku “lucky imaging”, která tento rozmazávající efekt dokáže očistit. Metoda spočívá v nasnímání více snímků objektu, přičemž z jednotlivých fotografií jsou ponechány pouze ty segmenty, ve kterých jsou turbulence minimální. Když se všechny “šťastné snímky” dají dohromady a vyčistí, odhalí mnohem více než jen jediná fotografie.

Infračervené záření je v teleskopu Gemini North používané z toho důvodu, že má větší vlnovou délku než viditelné světlo, kterým je vybaven například Hubbleův teleskop. Umožňuje proniknout kolem mlhy a řídkých mraků v horní části atmosféry Jupitera, aby vědci mohli blíže zkoumat vnitřní fungování planety. Výzkumníci chtějí lépe porozumět tomu, jak se tvoří meteorologické systémy gigantických plynových mračen, a také velké bouře, které mohou na planetě zuřit celá desetiletí či staletí.

Zdroj: LR

Sdílet:
Loading...