Astronomové objevili tajemný, nový svět na okraji Sluneční soustavy

Nové, transneptunické těleso bylo objeveno, při hledání masivní planety, daleko za oběžnou dráhou Neptunu. Do této doby bylo hledání jednou velkou neznámou, šlo o hledání tělesa jen na základě hypotéz. Nalezený objekt se nazývá 2015 TG387 (přezdívané Goblin).  V porovnání s naší planetou je Goblin od Slunce vzdálenější, a to až 80krát.

Oznámení bylo učiněno institucí Minor Planet Center – Mezinárodní astronomické unie podrobnější informace o objektu jsou uvedeny v The Astronomical Journal. Nejbližší přístup k Slunci, její perihelion, je asi 65 astronomických jednotek (AU), kde 1 AU je vzdálenost Země-Slunce. Pouze dvě další tělesa ve Sluneční soustavě mají vzdálenější perihelium, trpasličí planeta 2012 VP113 a Sedna. Ale v roce 2015 má TG387 více excentrickou dráhu, která jde dál od Slunce.

“Domníváme se, že uvnitř sluneční soustavy mohou být tisíce malých těles jako je 2015 TG387, ale odhadnout jejich vzdálenost a pozici je nesmírně obtížné.“ uvedl spoluautor práce David Tholen z Havajské Univerzity.

Oběžné dráhy těchto malých transneptunických objektů, mají podobné zvláštnosti. Všichni se dostanou do perihelionu zhruba ve stejném místě na obloze. Vědci měli podezření, že něco ovlivňuje tyto objekty a v posledních letech se objevila myšlenka planety devět nebo planety X. Mohla by existovat masivní planeta stovky AU od Slunce.

“Tyto vzdálené objekty jsou jako strouhanky, které nás vedou k planetě X. Čím více toho můžeme najít, tím lépe dokážeme pochopit vnější sluneční soustavu a možnou planetu, o které si myslíme, že tvaruje jejich oběžné dráhy – objev, který by předefinoval naše znalosti o evoluce sluneční soustavy “, dodal spoluautor Scott Sheppard z Carnegie Institution for Science.

“Tyto tzv. Objekty uvnitř Oortova oblaku jako 2015 TG387, 2012 VP113 a Sedna jsou izolovány od většiny známých hmotností Sluneční soustavy, což je činí nesmírně zajímavými. Mohou být použity jako sondy k pochopení toho, co se děje na okraji naší sluneční soustavy. ”

Neexistuje žádný přesvědčivý důkaz, že Devátá planeta je tam venku, ale simulace ukázaly, že její přítomnost by zaručila stabilitu oběžné dráhy 2015 TG387, a to po dobu existence Sluneční dráhy. Důkazy pro Devátou planetu zůstávají nepřímé, ale pokud jsme schopni takových to objevů, jistě se k ní dostáváme.