Astronomové objevili nejmenší trpasličí planetu v naší Sluneční soustavě

Astronomům se do rukou dostaly nové snímky asteroidu Hygiea, které donutily vědce přemýšlet nad přesunem vesmírného tělesa ze skupiny asteroidů mezi skupinu trpasličích planet. Pokud se jejich teorie potvrdí půjde o dosud nejmenší trpasličí planetu v Sluneční soustavě.

S využitím přijímače SPHERE na velkém dalekohledu (VLT) Evropské jižní observatoře získal mezinárodní tým vědců nové snímky asteroidu Hygiea. Po zdlouhavém analyzování fotografií astronomové usoudili, že by bylo na místě reklasifikovat vesmírný objekt z asteroidu na trpasličí planetu.

Aby byl objekt klasifikován jako trpasličí planeta, musí splňovat čtyři požadavky: musí rotovat kolem Slunce, nesmí být ničí oběžnicí, nedokáže vyčistit svou oběžnou dráhu od jiných objektů a musí mít hmotu dostatečnou k tomu, aby pod vlivem své vlastní gravitace získala přibližný sférický tvar.

Astronomové do nedávna věděli, že Hygiea splňuje první tři požadavky, ale nebyli si jistí, zda splňuje ten poslední. To potvrdila až nová data VLT. Díky čemuž může být Hygiea překlasifikována na trpasličí planetu, dosud nejmenší ve Sluneční soustavě.

Zdroj: Futurism.com

Sdílet:
Loading...