Astronomové objevili 20 nových měsíců, které obíhají Saturn a vy je můžete pojmenovat

Jupiter dosud držel rekord v počtu měsíců ve Sluneční soustavě, má jich 79. Z prvního místa ho sesadil Saturn, u kterého nedávno objevili dvacet dosud neznámých přirozených družic. Šestá planeta v naší soustavě má ​​nyní 82 nám známých měsíců.

Díky tomuto objevu, o kterém informovalo Centrum pro malé planetky Mezinárodní astronomické unie (MPC IAU), můžeme říci, že Saturn vede o tři měsíce nad Jupiterem. Každý z nově objevených měsíců Saturnu má průměr kolem pěti kilometrů. Sedmnáct z nich obíhá planetu retrográdně, tedy ve směru opačném, než se planeta točí kolem vlastní osy.

“Je vzrušující, že jsme je našli,” neskrývá nadšení astronom Scott Sheppard z amerického Carnegieho vědeckého institutu, který se na objevu těles podílel. Zpráva o jejich nalezení přichází více než rok poté, co tým odborníků v čele s Sheppardem vypátral dvanáct nových měsíců naopak u Jupiteru.

Vědci doufají, že jim nejnovější objev pomůže objasnit, jak se Saturn vyvíjel do své nynější podoby. Dalším krokem bude pojmenování nově objevených přírodních družic, do kterého se může zapojit i široká veřejnost. Carnegieho institut požádal o pomoc s výběrem jmen pro nové měsíce. Aby však předešel absurdním návrhům, byly stanoveny jisté podmínky. Dvě jména musí být inspirována významnými postavami inuitské mytologie, sedmnáct musí pocházet z norské mytologie a poslední z galské.

Přihlásit se do soutěže můžete zde.

Zdroj: Futurism.com

Sdílet:
Loading...