Astronomové hlásí nový objev: je podobná Zemi, může ukrývat život a je velmi blízko!

5/5 - (1 vote)

Znáte rčení, že každý z nám má někde na světě svého dvojníka? Tak astronomové právě objevili dvojníka naší planety. Wolf 1069 b je exoplaneta, kterou jsem hledali desetiletí. Vzdálená pouhých 31 světelných let od Země, s téměř stejnou hmotností je nově objevená exoplaneta slibným kandidátem pro hledání známek života.

Extrémně vzácný svět podobné velikosti, jako je naše Země, obíhá v ideální vzdálenosti od své hvězdy. To znamená, že Wolf 1069 b se nachází v tzv. obyvatelné zóně, kdy teplota na jejím povrchu by neměla být příliš vysoký na to, aby se voda vypařila, ale ani studená na to, aby zamrzla. Jinými slovy, na exoplanetě by se mohla nacházet voda v kapalném skupenství.

Právě obyvatelná zóna posunula exoplanetu do užšího výběru potenciálně obyvatelných míst s podmínkami pro život, jak jej známe. To znamená, že Wolf 1069 b musí obsahovat stopy uhlíku jako základní stavební jednotku, vodu jako rozpouštědlo, DNA anebo RNA k rozmnožování. A tato exoplaneta tento potenciál skutečně má.

Nejenže se nachází v obyvatelné zóně, ale navíc má hmotnost srovnatelnou s naší Zemí. Konkrétně dosahuje hmotnosti 1,36 násobku hmotnosti naší planety, přičemž svého červeného trpaslíka oběhne za 15,6 dnů ve vzdálenosti odpovídající jedné patnáctině vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem.

Přestože planeta leží podstatně blíže ke své hvězdě než Země, její povrch může být stále obyvatelný. Je to proto, že červené trpaslíky jsou mnohem menší hvězdy než Slunce, díky čemuž Wolf 1069 b přijímá v porovnání se Zemí jen zhruba 65 % hvězdného záření.

Právě tato informace vede tým 50 odborníku z celého světa k přesvědčení, že teplota na povrchu této planety by mohla dosahovat -95 až 13 °C. Faktem také je, že planeta je slapově uzamčena, což znamená, že jedna strana je vždy otočena ke hvězdě (na jedné straně je stále den, na druhé stále noc). Průměrná teplota na odvrácené straně by měla být zhruba -23 °C.

V případě, že má planeta atmosféru (je to vysoce pravděpodobné) teplota by mohla dosahovat příjemných 13 °C. Za těchto okolností by voda zůstala tekutá a mohly by převládat podmínky příznivé pro život. I když planeta nemá cyklus dne a noci jako Země, výzkumníci věří, že denní strana může být stále obyvatelná.

Výzkum byl publikován v Astronomy & Astrophysics

Zdroj: sa

Sdílet: