Astronautka přepisuje dějiny! Stala se první ženou, která navštívila vesmír i nejhlubší místo planety

Jen osm lidí dosáhlo nejhlubšího bodu naší planety, vesmír navštívilo celkem 550 lidí ale jen jeden člověk zdolal obojí, Kathy Sullivan. Žena, která se navždy zapíše do historie. V rámci mise se dostala k prohlubni Challenger v Mariánském příkopu, nejhlubšímu místu naší Země.

Kathy Sullivan je astronautkou NASA a také oceánografkou a v těchto dnech také jedinou ženou, která zdolala jak vesmír, tak Mariánský příkop. Do vesmíru se dostala hned třikrát, 11. října 1984 se dokonce stala první Američankou, který vystoupila i mimo raketu a strávila venku 3,5 hodiny. No a nedávno si splnila další sen, úspěšně absolvovala sestup do prohlubně Mariánského příkopu, která se nachází v hloubce 10 928 metrů.

Jak Sullivanová uvedla pro zpravodajský server CNN, „sledovala jsem už první astronauty, Jacquese Cousteaua a první aquanauty. Zvídavost a pocit dobrodružství, které je pohánělo, jsem cítila také. Když jsem je pozorovala, doslova mě to pohltilo.“ Právě tyto pocity ji dostaly až do úřadu NASA, kde nastoupila koncem sedmdesátých let. Dnes má to skvostné právo, porovnat obě mise. A jak hodnotí Sullivanová vstup do volného vesmíru a sestup do nejhlubšího místa naší planety?

„Jsou dvě věci, které výrazně odlišují vesmír a dno oceánu. Jedna je intenzita energie. Ve skutečnosti sedíte na bombě, když jste připoutání k raketě a vypustí vás do vesmíru. Je to ohromně energické, hlučné a se spoustou zrychlení,“ vysvětluje osmašedesátiletá Sullivanová. Potápění přirovnává k jízdě na magickém výtahu. Sestup je pomalý, hladký a stabilní. A pak není potřeba žádný nemotorný skafandr, dress code je libovolný.

Zdroj: CNN

Sdílet:
Loading...