Americká sonda Curiosity objevila podivný objekt na povrchu Marsu

5/5 - (1 vote)

Americká sonda InSight je na povrchu Marsu jen týden, ale již teď nám poskytuje oslnivé fotografie z plochých plání planety. Nicméně následující fotografii pořídila kosmická sonda Curiosity, která se na povrchu Marsu pohybuje od roku 2012. Na snímku z 26. listopadu můžeme vidět neobvyklý lesklý předmět.

Obrázek byl pořízen pomocí ChamCam, sondou Curiosity, 26.listopadu

Mohli by to být mimozemšťané? Ne, zcela určitě nejde o důkaz mimozemského života. Chcete – li zjisti skutečnou povahu podivné horniny, budete si muset ještě počkat. Sonda Curiosity se pokusí vzorek objektu, který byl nazván „Little Colonsay“, analyzovat za účelem dalších informací.

Jet Propulsion Laboratory, která se zabývá vývojem pohonných jednotek pro sondy a letouny, vydala prohlášení, ve kterém uvádí: „Náš plánovací tým si myslí, že může jít o meteorit, protože je tak lesklý. Ale zdání může klamat. Až chemická analýza ukáže povahu objektu.“

Sonda Curiosity je schopna provést chemickou analýzu přímo na místě. Umožní jí to nástroj ChemCam, pomocí něhož bude laser spalovat materiál a kontrolovat následné výpary, podle nichž se zjistí, z čeho je nalezený objekt vyroben. Tato metoda byla využita již v roce 2016 na jiném předmětu a zjistilo se, že byl složen z niklu a železa.

Curiosity během své kariéry na povrchu Marsu, zdokumentovala již řadu meteoritů. Začátkem letošního roku jsme díky planetární sondy Mars Reconnaissance Orbiter, mohli vidět snímky dopadu meteoritu na Mars. Jelikož tlak atmosféry Marsu je srovnatelný přibližně s 1% atmosférického tlaku Země, je pro meteority jednodušší dopadnout na povrch Marsu bez porušení.

Povaha meteoritů se navíc zdá být odlišná od těch, které jsou nám známy na Zemi. Pouze 4,4% meteoritů nalezených na Zemi jsou železité, většina je skalnatá. Na Marsu ale železo dominuje jen malému počtu meteoritů. Odborníkům ještě není úplně jasné proč, ale může to mít spojitost s odolností železa vůči těžkým erozím na Marsu.

Sdílet: