Víte, jaký je rozdíl mezi antiperspirantem a deodorantem?

Rate this post

Přestože teplé počasí s sebou přináší nespočet pozitiv, přece jen najde něco, na co bychom nejraději zapomněli. Řeč je o nepříjemném pocení. To však naneštěstí většinou nekončí jen při nevzhledných skvrnách v podpaží. V tom horším případě je ho i cítit, a to pořádně.

Pocení je sice lidské a velmi mu asi nezabráníme, čemuž však zabránit víme, je právě zápach. Kromě pravidelné hygieny bychom proto měli sahat i po kvalitních antiperspirantech nebo deodorantech. I vy jste si mysleli, že to totéž? Omyl! Pojďme se spolu podívat na to, proč se vlastně potíme, proč pot smrdí a který z produktů je pro vaše tělo nejvhodnější.

Proč se potíme

Jak jsme již výše zmínili, potit se je lidské. Jde totiž o přirozenou reakci těla na teplo. Organismus se totiž ochlazuje odpařováním tekutiny z povrchu kůže (denně dokážeme vyloučit až jeden litr potu).

Složení potu přitom asi nikoho nepřekvapí. Nachází se v něm ve velké části voda (až 98%) a v ní rozpuštěné minerální látky, aminokyseliny, hormony, kyselinu mléčnou, močovinu … . Přesné složení potu je však velmi individuální, protože velmi záleží i od našich stravovacích návyků a ovlivňuje ho i alkohol nebo také nikotin.

Proč pot zapáchá?

Hned na úvod je třeba poznamenat, že se v našem těle nacházejí dva druhy žláz, které mají na starosti vylučování potu. Zatímco ekrinné žlázy mají na starosti vylučování vodnatého potu (termoregulační úkol), apokrinní žlázy jsou spíše pachové, jelikož obsahují zejména tuky a také bílkoviny, které vyživují bakterie nacházející se na povrchu naší kůže. Bakterie tyto látky následně rozkládají, důsledkem čehož vznikají aromatické látky, které jsou zase příčinou tělesného pachu. I z tohoto důvodu se dá laicky říci, že každý z nás páchne jinak a z toho zároveň vyplývá i to, že zápach víme díky správné životosprávě, pravidelnou hygienou a také díky použití kosmetických přípravků hravě eliminovat.

Antiperspirant

Antiperspirant v sobě obsahuje tzv. adstringentní, a sice látky, které se starají o stahování pórů na pokožce. Laicky by se dalo říci, že pot se díky nim nevyloučí na povrch, ale zůstane uvnitř potní žlázy. Tím pádem bakterie na povrchu pokožky nemají co rozkládat, což má za následek právě skutečnost, že nezapáchají.

Deodorant

Deodoranty naopak pracují na zcela jiné bázi. Deodorant totiž v sobě neobsahují žádnou složku, která by zabraňovala pocení. Je určen k tomu, aby zápach zastavil, resp. neutralizoval a překryl. Dalo by se tedy zjednodušeně říci, že deodorant sice zabrání tomu, aby se z vašeho podpaží šířil zápach, nezabrání však nevzhledným skvrnám od potu.

Náš tip: Chcete při nákupu kvalitních deodorantů nebo antiperspirantů ušetřit? Tak zkuste nakupovat s pomocí slevových kupónů a kódů. Mall slevový kupón nebo jiné slevové kódy vás určitě potěší.

Co je pro mé tělo nejlepší?

Bez ohledu na to, pro kterou z možností se rozhodnete, hned na úvod je třeba poznamenat, že jde o přípravky, které na své tělo nanášíme denně. Proto byste si měli vybírat zejména podle jejich složení. Parabeny, konzervační látky, či různé aromata mohou vaši pokožku dráždit a způsobovat její různé nepříjemnosti. Proto si důkladně čtěte složení jednotlivých produktů a snažte se volit spíše přípravky založené na přírodní bázi.

Sdílet: