Temná stránka kryptoměn: Kdo z nich bude mít opravdu prospěch?

Rate this post

Kryptoměny se v posledních letech dostaly do podvědomí nejen nadšenců pro technologie, ale i široké veřejnosti.

Hlavním důvodem, proč jsou tak oblíbené, je svoboda, kterou nabízí svým vlastníkům. Je ale tato svoboda určená jen pro veřejnost, nebo jsou kryptoměny nástrojem něčeho většího?

Historie kryptoměn se začala psát teprve nedávno, a to v roce 2009. Přesně v tento rok světlo světa spatřila úplně první kryptoměna zvaná Bitcoin. Tato kryptoměna v následujících letech změnila pohled jak na technologie, finanční systém, tak i na možnosti obchodování. Zlom však přišel až v roce 2017, kdy cena Bitcoinu vzrostla raketově vzhůru na hodnotu dosahující téměř 20 000 amerických dolarů. Během několika dní se tak z mnoha lidí, kteří investovali do této digitální měny, stali milionáři. Od té doby se povědomí o tomto fenoménu rozrostlo a s ním i optimismus ohledně možností, které kryptoměny přináší.

Pokud nevíte, co jsou kryptoměny a jak přesně fungují, doporučujeme přečíst tento článek.

Podvodníci a hackeři

Kryptoměny jsou stále více populární a také veřejností akceptované. V dnešní době tedy můžeme najít mnoho kryptoměnových nadšenců, kteří na ně nedají dopustit a oslavují svobodu, kterou nabízí. Kryptoměny nejsou nějak regulovány státem ani jiným orgánem, a tak si s nimi prakticky můžete dělat cokoli chcete. Tato svoboda, chybějící pravidla a „anonymita“ však začaly hrát do karet i temnější stránce naší společnosti, a to hackerům, podvodníkům, ale i gangsterům.

Určitě jste už někdy narazili na zprávy informující o hackerských útocích nebo podvodných emailech, které skončily vydíráním a požadováním úplatků v podobě bitcoinů. Laik si určitě při přečtení takové zprávy položí otázku, proč požadují platbu zrovna v kryptoměnách.

Odpověď však už byla řečena. Bitcoin, a i jeho následovníci, jako je například Litecoin či Ethereum nabízí částečnou anonymitu, která vkládá podvodníkům do rukou velikou moc. Adresy, na které jsou platby posílány je sice možné dohledat, ale je velice těžké určit, komu adresa patří. Pokud se dotyčný neprozradí, že zrovna ta daná adresa je jeho, nikdo to nezjistí.

A tak za zločiny, které jsou s kryptoměnami spojené, nemůže být nikdo potrestán. Na druhou stranu také existují případy, kdy právě kryptoměny (blockchain) pomohl k vypátrání nějaké trestné činnosti. Rozhodně je to tedy dvojsečná zbraň.

Zdroj: Shutterstock.com

Přijde nástup finančních elit?

Jak už bylo řečeno, myšlenkou pro vytvoření kryptoměn byla vidina měny, která nebude nikým ovlivňována a bude si žít v podstatě vlastním životem. A také to, že vaše peníze by opravdu byly vaše. Vše co máte aktuálně na účtu jsou pouze virtuální čísla, stejně jako kryptoměny. V dnešní době fyzicky existuje pouze 8 % všech peněz, zbytek je pouze elektronický. Smutné je, že si to pořád spousta lidí neuvědomuje.

Pokud by všichni lidé začali kryptoměny používat, dostali by měnu, která by nemohla být nějak regulována nebo znehodnocována politikou státu, jako se tomu děje teď. Jeden příklad za všechny – Venezuela. Veřejnost by se tedy mohla vymanit z neustálé kontroly „velkého bratra.“ Podle určitých odborníků tomu však nemusí být navždy a údajná svoboda kryptoměn může být jen pomíjivou iluzí.

Jak víte, tak se již desítky let objevují zmínky o moci, kterou mají takzvané „finanční elity“ nad burzami a finančními trhy obecně. Právě volnost a charakteristika kryptoměnového trhu by se mohla stát jeho slabinou a podle odborníků by tak mohla vložit do rukou mocných nadvládu i nad jimi samotnými. Takový scénář by mohl vést až k tomu, že by kryptoměny již nebyly volně dostupné běžným uživatelům. A teoreticky, pokud by velká skupina lidí vlastnila velký počet nějaké kryptoměny, dokáží manipulovat s cenou. Samozřejmě, je to trochu sci-fi, ale kdo ví, jaká bude situace na trhu s kryptoměnami za 10 let.

Měli bychom se kryptoměn bát?

Při čtení těchto faktů a z půlky i teorií si určitě pokládáte otázku, zda jsou kryptoměny bezpečné a odpověď i přes to všechno zní ano.

Kryptoměny jsou sami o sobě bezpečné, a dokonce mnohem bezpečnější než „normální měny“. Každá věc nebo služba se dá využít, ale i zneužít. To však z žádné z nich nedělá objekt, kterého bychom se měli bát nebo vyvarovat. Pokud je tedy budeme využívat správně nemusíme mít obavy, že nám kryptoměny jednou přerostou přes hlavu.

Rozhodně ale mají kryptoměny také svou temnou stránku, kterou lze celkem jednoduše využít. Otázka je, jaký na ně tento fakt bude mít dopad v budoucnosti.

O tom, jak by dále mohly kryptoměny a blockchain změnit svět si můžete dále přečíst zde.

Sdílet: