Jaké jsou výhody a nevýhody in-ear a over-ear sluchátek?

Rate this post

V metru, u stolu, při běhání, na pohovce – sluchátka jsou dnes téměř všude. Typ a design sluchátek by měly odpovídat poslechové situaci a vašemu hudebnímu vkusu, abyste si vždy mohli vychutnat ten nejlepší zvukový zážitek. Struktura například ovlivňuje vyzařovací chování zvukových vln, komfort nošení a přehrávání hudby. Vysvětlíme, pro jaké typy uživatelů jsou jednotlivé typy sluchátek nejvhodnější, včetně HUAWEI Freebuds 4i.

Co jsou to in-ears?

In-Ears se zavádějí přímo do zvukovodu. To znamená, že spotřeba energie je velmi nízká a vestavěné membrány stačí jen trochu posunout, aby bylo dosaženo přijatelné úrovně hlasitosti. Někdy se in-ear vyrábí také s tzv. ear-buds (nejznámějším příkladem jsou HUAWEI Freebuds 4i). Zde dochází spíše k „zaháknutí“ sluchátek do ucha, což některým přijde příjemnější.

Jaké jsou výhody sluchátek do uší?

Výhodou in-earů je jejich velikost: jsou malé a lehké. Díky svému designu obvykle dobře drží – ideální pro sportovní aktivity. Lze je také snadno uložit. Když je nepotřebujete, vejdou se do každé kapsy bundy. In-ear se díky své konstrukci vkládají přímo do zvukovodu nebo jako u tzv. HUAWEI Freebuds 4i přímo před něj. To znamená, že spotřeba energie je velmi nízká a vestavěné membrány stačí jen trochu posunout, aby bylo dosaženo přijatelné úrovně hlasitosti.

Nevýhody in-ear ve srovnání s on-ears nebo over-ear sluchátky

S in-ears je zdroj zvuku umístěn velmi blízko ušního bubínku, který zní velmi přímo a blízko, ale také skrývá riziko poškození sluchu a nadměrné izolace od vnějšího hluku. To může být životu nebezpečné, zejména v provozu. Po zvukové stránce zejména levná in-ear nenabízí takovou hloubku a prostorovost, jakou nabízejí například sluchátka přes uši. Aktivní potlačení hluku obvykle nefunguje tak efektivně jako ANC u sluchátek na uši nebo přes uši.

Jaký je rozdíl mezi over-ears a on-ears?

Sluchátka přes uši obepínají uši a mají větší membrány. U náušnic přiléhají polštářky na uši.

Výhody over-ear nebo on-ear sluchátek

Over-ears, tedy sluchátka s circumaural, ale i jejich menší bratříčci, on-ears s over-the-ears, mají větší měniče nebo membrány. Tónový rozsah – zejména pokud jde o přirozenost – je tedy větší. Díky těmto konstrukcím ovlivňuje zvuk především vzduch před ušima a ušní boltce. Ta je tedy prostorově odlišena a zejména klasické či jazzové nahrávky vytvářejí v hlavě širokou scénu, na kterou můžeme přesně přiřadit jednotlivé nástroje. Dá se tedy říci, že poslech s velkými sluchátky se podobá spíše našemu přirozenému sluchu. Další výhoda: Pasivní potlačení hluku je lepší s přesušky.

Jaké jsou nevýhody over-ears & on-ears?

Pro někoho může být jistě nevýhodou velikost a váha, ale také kontaktní tlak je faktor, který není radno podceňovat: Pokud jsou sluchátka příliš těsná, vzniká nepříjemný pocit tlaku, který může být až bolestivý. Kromě toho se při delším poslechu stává problémem vývoj tepla. Obzvláště v teplém období se náušníky nebo náušníky mohou stát propocenou záležitostí a zkazit požitek z hudby. Velikost a tlak HUAWEI Freebuds 4i jsou díky jejich skvělému designu prostě perfektní.

Obecně se ale nedá říci, že by jeden design zvukově převyšoval druhý. In-ear i over-ear mají výborně znějící zástupce těchto žánrů.

Který je tvůj oblíbený? Podělte se o své myšlenky v sekci komentářů a my brzy odpovíme. Děkuji za přečtení.

Sdílet: