Ztracený svět: Vědci objevili dávno ztracené kontinenty, o kterých doposud nikdo nevěděl

Jak vypadala Země ve svých prvopočátcích? Je to už velmi dávno a nám zůstalo velmi málo indicií, které bychom mohli použít. Jak teď ale píše deník Metro, vědci z univerzity v Adelaide zjistili, že Zem kdysi pokrýval záhadný shluk pevniny, který se vynořil z moře. Dnešní kontinenty jsou tak jen zlomkem toho, co kdysi na naší planetě existovalo.

Geolog Derrick Hasterok z australské univerzity v Adelaide spolu se svým týmem odhalil nový model formování Země. Pokud se jejich hypotéza potvrdí bude zapotřebí přehodnotit všechny doposud známe poznatky týkající se chemické a fyzické evoluce Země, včetně rychlosti růstu kontinentů a tektonické aktivity.

Ve své studii podrobili výzkumu radioaktivitu 75 800 vzorků kamenů, díky tomu vytvořili jakousi časovou osu měnící se radioaktivity v průběhu let. Právě tato časová osa ukázala, že muselo existovat víc shluků pevniny než dnes, nicméně museli v jednu dobu zcela zmizet. Proto o nich neměl dodnes nikdo tušení.

Z analýz Hasterokova týmu také plyne, že kontinentální kůra byla tlustší, než jsme se původně domnívali. První kontinenty se podle nich mohly objevit už před 4 miliardami let a z velké části byly tvořeny žulou. Vzhledem k vysoké radioaktivitě těchto vzorků vědci odhadují, že byly vystaveny velmi vysoké teplotě, která mohla způsobit roztavení pevniny. Druhou možností je, že byly první kontinenty zničené následkem tektonické aktivity.

Dodnes o nich neměl nikdo ani tušení jen z jediného důvodu, prvotní shluky pevniny existovaly pravděpodobně velmi krátce, nedostaly se ani do geologických záznamů. Na druhou stranu, pokud se model Hasterokova týmu potvrdí, může jít o velmi cenné informace pro budoucnost lidstva. Díky minulosti totiž můžeme lépe pochopit přítomnost a zařídit si lepší budoucnost, což platí i v tomto případě.

Zdroj: Metro.co.uk

Sdílet: