Ztracený kontinent Zealandie poprvé odhalen tak, jako nikdy předtím

Říká se mu Zealandie, ztracený osmý světadíl světa. Na mapách tento kontinent nenajdete a má to prostý důvod, jeho pevnina je z 95 % ponořena pod Tichým oceánem, čeká tam na své odhalení.

Zealandie nebo také Te Riu-a-Maui, jak tuto zemi nazývají Maorové, je kontinentem o rozloze 5 milionů čtverečních kilometrů. Nachází se poblíž východní Austrálie, pod současným Novým Zélandem. V roce 1990 jej objevila skupina vědců, která před sebou viděla obrovskou podvodní masu. Teprve v roce 2017 mu byl udělen formální status kontinentu.

Zealandie, ztracený kontinent

Ačkoliv známe příběh ztraceného kontinentu, stále zde hovoříme o části země, které je zcela neprobádaná a nestudovaná, zvláště kvůli atlantské geografii. Nyní ale organizace GNS Science doufá, že povýší Zealandii, přinejmenším ve veřejném povědomí, se sadou nových map a interaktivních nástrojů, které zachycují ztracený kontinent v bezprecedentních detailech.

Nick Mortimer, geolog a hlavní autor map, uvedl ve svém prohlášení: „Tyto mapy jsme vytvořili, abychom poskytli přesný, úplný a aktuální obraz geologie Nového Zélandu a jihozápadního Pacifiku. Jejich hodnota spočívá v tom, že poskytují nový kontext, který odhaluje víc než jen rozmístění sopek Nového Zélandu nebo hranice tektonických desek a sedimentárních pánví.“

Nové mapy odhalují tvar oceánského dna pod Novým Zélandem a jeho tektonickou historii. Ukazují, jak vulkanismus a tektonické posuny formovaly kontinent po milióny let. Data pro tuto mapu poskytl projekt Seabed2030, který si klade za cíl zmapovat celé oceánské dno do roku 2030.

Tým také vydal nové verze obou map na webu Nového Zélandu. Můžete si tak zde prohlédnout podrobné obrázky ztraceného kontinentu Zealandie.

Zdroj: LV

Sdílet:
Loading...