Ztracený kontinent „Atlantida“ objevený u Austrálie byl domovem pro půl milionu lidí

5/5 - (1 vote)

Australská ztracená Atlantida, tak se přezdívá nejnovějšímu objevu. Odborníci narazili na potopený kus země u pobřeží Austrálie, který byl kdysi domovem stovek tisíc lidí. Nyní ponořená pevnina je téměř dvakrát větší než Spojené Království a každým dalším dnem nepřestává překvapovat své objevitele.

Ačkoliv si odborníci mysleli, že potopený kus země, byl v historii pouští, opak je pravdou. Kus země oplýval prosperujícím ekosystémem plným sladkovodních a slaných jezer, řek a potoků. Na pevnině se nacházelo i vnitrozemní moře, které mohlo uživit 50 000 až 500 000 lidí.

Přibližně polovina šelfu Sahulu, který se nachází u pobřeží severní oblasti Kimberley, se potopila před 12 000 až 9 000 lety. Stalo se tak během prvního ze dvou období rychlého globálního vzestupu hladiny moří.

Jak sami vědci uvádějí, právě vzestup hladiny způsobil ústup lidské populace. Ti, kteří takto prchli a dostali se na pevninu, byli vlastně prvními námořními průzkumníky, kteří vytvořili pro ně tak známe prostředí námořní ekonomiky, aby se tak přizpůsobili chodu obrovského pevninského kontinentu Sahul.

Archeologové stále pracují na odhalení celé historie ztracené kolonie a pokračují v rekonstrukci paleoekologie krajiny. „Nyní ponořené kontinentální okraje jasně hrály důležitou roli v raných lidských expanzích po celém světě“, uvádí studie publikovaná v Quaternary Science Reviews.

Sdílet: