Země, která „zakázala“ koronavirus. Jen za to, že o něm mluvíte, můžete být zatčeni

Zatímco většina světa nežije jiným tématem než je koronavirus, turkmenská vláda zakázala vůbec používat slovo „koronavirus“. Informace o pandemii zmizely z oficiálních brožur a policie má právo vás zadržet za to, že na veřejném místě nosíte roušku, uvádí organizace Reportéři bez hranic.

O zákazech informují nezávislá média, která jsou v Turkmenistánu blokována, stejně jako novináři z rádia Azaltyk, turkmenská verze rádia Svobodná Evropa.

„Extrémní metody“

„Lidé v rouškách, kteří mluví o koronaviru na ulici, na autobusových zastávkách nebo v řadách před obchodem, mohou být zatčeni policisty v civilu“ – píší Reportéři bez hranic. Všechna média závislá na vládě, mají zakázáno hovořit o rozsahu globální pandemie.

Organizace připomíná, že Turkmenistán byl na posledním 180 místě v indexu svobody tisku – 2019 World Freedom Index. Na vyšší pozici se umístili mimo jiné Severní Korea, Eritrea a Čína. Vláda kontroluje všechna národní média a přístup k cenzurovanému internetu lze získat pouze po předložení dokladu totožnosti.

Turkmenské úřady splnili svou pověst. Využívají extrémní metody k eliminaci všech informací o koronaviru. To nejen ohrožuje občany, ale také to posiluje autoritářství prezidenta Gurbangulyho Berdimuhamedova, říká Jeannne Cavalier, vedoucí Reportérů bez hranic ve východní Evropě a střední Asii. Zároveň požaduje „reakci a zákaz dalšího porušování lidských práv“.

Zdroj: npr

Sdílet:
Loading...