Zbytky kontinentu starého miliony let objeveny na pobřeží Kanady

Na severu Kanady objevili geologové z univerzity v Britské Kolumbii fragment starověkého kontinentu, který se v dávné minulosti táhl z dnešního Skotska až k pobřeží Severní Ameriky. Náhodný nález posunul jeho objevitele k významnému vědeckému závěru, který publikovali v časopise Journal of Petrology.

Baffinův ostrov, který se nachází mezi Kanadou a Grónskem, je pátý největší ostrov na světě a je součástí nejsevernějšího kanadského teritoria Nanavut. Lokalita je bohatá na vyvřelé subvulkanické horniny – kimberlity, které často ukrývají diamanty.

Kimberlity jsou jako podzemní rakety, které vynášejí na povrch své cestující. Jsou jimi pevné kousky hornin a ty v sobě uchovávají množství informací o prostředí ukrytém hluboko pod povrchem naší planety. Některé z nich pocházejí z hloubky až 150 kilometrů.

Během analýzy vzorků z provincie Chidliak Kimberlite v jižní části ostrova geologové narazili na neočekávaný objev. “Cestující”, kteří se stali cílem výzkumu geoložky Maye Kopylové, absolvovali opravdu velmi dlouhou trasu. Podle zjištění pocházejí z doby před 150 miliony let, kdy došlo k rozpadu Severoatlantického kratomu (NAC). Jeho zbytky již byly objeveny ve Skotsku, Labradoru a Grónsku.

Poloostrov Hall v jižní části Baffinova ostrova je však v tomto směru absolutní a překvapivou novinkou. “Minerální složení ostatních částí pocházejících z tohoto kratomu je jedinečné, nemůžeme se mýlit. Porovnávání bylo jednoduché, protože sousední staré vulkány v severní části Quebecu, Ontaria a Nunavutu mají zcela odlišné složení,” vysvětluje Kopylova. 

Sdílet:
Loading...