Zástupce WHO: „Roušky sundáme až v roce 2022“

Chtě, nechtě roušky se staly naším každodenním doplňkem garderoby. Někteří opětovné zahalování vítají, jiní se proti němu bouří. A podle výkonné ředitelky ústředí WHO si je na dobro sundáme až v roce 2022. A jaký má důvod si tohle myslet?

„Neočekávejte, že počet dávek vakcíny proti COVID-19 bude dostatečně vysoký na to, abychom se do roku 2022 vrátili k normálnímu životu,“ uvedla zástupkyně WHO Soumya Swaminathan. Podle ní je iniciativa Covax pod záštitou WHO nedostatečná. Jejím cílem je shromáždit zdroje k zajištění rovného přístupu k vakcíně proti COVID-19 pro všechny země světa bez ohledu na jejich bohatství.

I když jsou vakcíny již dostupné a neustále se vyrábějí nové a nové dávky, jejich množství nebude stačit k ústupkům od vládních nařízení, například v podobě ukončení povinnosti nosit roušky. Dvě miliardy dávek vakcín se podaří shromáždit až v roce 2022.

„Z médii se můžeme dozvědět, že v lednu budou vakcíny pro celý svět a věci se začnou vracet k normálu. Já ale říkám, že to nebude fungovat.“ Uvedla Swaminathan. Dále také dodala, že počátkem roku 2021 nebudou známy ani výsledky některých klinických studií vakcín prováděných na velkých skupinách lidí, tzv. třetí fáze klinických studií.


Zdroj: Desert

Sdílet: