Zaměstnanci železnice objevili jeskyni ze 14. století, která sloužila jako svatyně

Tým zaměstnanců železnice, který měl provést údržbu v rámci prevence proti sesuvu půdy kolem železnice, odhalil malou jeskyni, která pochází ze 14. století. K náhodnému objevu došlo poblíž anglického Guildfordu.

Pískovcová jeskyně sestává z několika otevřených částí, které dosahují výšky v rozmezí od 0,3 do 0,7 metrů. Archeologové se domnívají, že v historii mohla být jeskyně mnohem větší, ovšem budování železnice v těchto místech přežil jen tento úsek.

Počáteční studie došly k závěrům, že šlo o pozdně středověkou svatyni či poutní místo, které může mít spojitost s nedalekou kaplí sv. Kateřiny z počátku 14. století. Ze snímků jsou patrné prvky gotiky i výklenky zdobené tečkami.

Celkově existuje ještě přibližně sedm nebo osm dalších výklenků, ve kterých se našly na stěnách různé nápisy a značky. Jeskyně je také z části pokryta usazeninami černého prachu. Archeologové se domnívají, že jde o saze ze svítilen. V podlaze jeskyně byly také odkryty zbytky dvou podezřelých jímek. Teprve až radiokarbonové měření odhalí, kdy přesně byla jeskyně využívána.

Historikové věří, že plný význam jeskyně teprve odhalí, potenciál pro získání všech informací je opravdu velký. Nehledě na to, že kaplička sv. Kateřiny leží na kopci zvaném „The Dragon of Hill“, což samo o sobě zní jako místo stvořené pro rituály.

Více informací přinesou až podrobnější studie, na které si budeme muset ještě počkat.

Zdroj: HD

Sdílet: