Zaměstnanci německého cirkusu nutili slona táhnout sáně s dětmi

Momentálně na sociálních sítích koluje video, na kterém slon z cirkusu táhne po zasněženém poli děti na sáňkách. Vedle něj kráčí chovatel s bičem v ruce a německy povzbuzuje slona k pohybu. Děti se možná baví, otázkou ale je, zda ty samé pocity má i majestátné exotické zvíře.

Uvázané otěže na jejichž konci začínají sáňky. V jejich čele sedí dospělý, který celou „estrádu“ kočíruje. Za ním jsou uvázány další 4 sáňky s dětmi. Vedle slona kráčí muž s bičem v ruce a dává povely: „No tak chlapče!! No tak velký chlapče!! To byla zábava, co?“

Slon jménem Mambo je ve vlastnictví německého cirkusu Reutlinger Weihnachtscircus, který vystupuje po celé Evropě. Během těchto představení jsou Mambo, jakož i další 4 sloni Nanda, Tonga, Kimba a Betty nuceny dělat triky. Stojka na zadních nohách, udržení rovnováhy na malých stoličkách či asistování vzdušným akrobatům je pro ně denní meny.

I když není jasné, co podnítilo majitele cirkusu k tomu, aby slona vzali ven a donutili ho táhnout sáňky, ochránci zvířat považují takové zacházení za absolutně nezodpovědné. Chovatele kritizují, že neberou v úvahu blahobyt a pohodu zvířat. Vydělávání peněz je zřejmě mnohem důležitější než pohoda a zdraví jejich zvířat.

Sloni krátký pobyt v zimě a sněhu vydrží, ale je třeba brát v úvahu všechny podmínky, zdraví zvířete, venkovní teplotu a délku pobytu v mrazu,” vyjádřil se pro The Dodo, Will Anderson, iniciátor kampaně Ochrana zvířat. “Sloni z cirkusu, kteří zůstali na mrazu dlouho, měli vážné omrzliny na uších a ocasech.”

Na místě je však také otázka bezpečnosti dětí, které se nechaly slonem táhnout. Je známo několik případů, kdy slon v zajetí zaútočil na svého chovatele po letech násilných příkazů. Například slon jménem Tyke zaútočil během live show na svého pána na Havaji, přičemž utekl z cirkusové arény do ulic města. Naštěstí, Mambo nikomu neublížil, ale na konci svých klů má kovové kryty, aby se chovatelé ujistili, že nikoho nezraní.

Ačkoliv ochranáři i milovníci zvířat zůstaly videem pobouřeni, realita je stejná i v ostatních cirkusech. Mnoho pouličních umělců takovýmto způsobem svá zvířata využívá pro zvýšení výdělků.

Mambo však není jediný slon v sněhu. Video zobrazuje další tři slony stojící vzadu za plotem, což znamená, že i je využívají na podobné “jízdy”. Přestože několik organizací usilovně pracuje na tom, aby stát zakázal vystupování zvířat v cirkusech, videa jako tyto jsou stále realitou.

Zdroj: TheDodo.com

Sdílet:
Loading...