Záhada smaragdově zelených ledovců byla konečně vyřešena

Některé ledovce jsou bílé, jiné zas zelené. I když jste o nich možná ještě neslyšeli, jde o relativně běžný fenomén, který se však dodnes nedařilo vysvětlit. Už od počátku minulého století se námořníci čas od času setkali s tímto úkazem. Zelený ledovec. Pochopitelně to nedokázali pochopit. Zarážející však je, že si s touto zvláštností nevěděli rady ani vědci moderního světa.

V nové studii se však tým glaciologů, vědců, kteří se zabývají ledovcemi, podívali na tuto záhadu blíže. ” Vždy jsme se domnívali, že zelené ledovce byly jen exotickou záležitostí, ” píše se ve studii. Vědcům se však podařilo přijít na to, že za všechno může oxid železitý. Ten se nachází v těchto ledovcích, ale ve skutečnosti přes ně putuje z hlavního ostrova Antarktidy do oceánu.

Svým způsobem tak zelené ledovce fungují jako velcí zamrznutí číšníci. Skrz ně se totiž uvolňuje do oceánu oxid železitý, který slouží fytoplanktonu, jako zdroj živin. Vedoucí autor studie, Stephen Warren z univerzity ve Washingtonu, se začal zabývat tímto fenoménem již v roce 1988. Už tehdy se mu podařilo zjistit, že tyto ledovce se neliší pouze barvou, ale zejména hustotou.

V 80. letech přišel Warren na to, že narozdíl od běžných ledovců, ty zelené v sobě nenesou žádný vzduch. Na základě shromážděných vzorků si společně s týmem vědců všiml, že tento ledovec se také rozpadá zcela jiným způsobem. Vědci se původně domnívali, že v takových ledovcích se nacházejí zbytky rozložených zvířat a rostlin. Takový ledovec by měl však žlutou barvu.

Nové poznatky prokázaly, že v zelených ledovcích se nachází 500 krát více železa, než v běžných ledovcích. V současnosti se tedy vědci domnívají, že oxid železitý je zde ukrytý a postupně se uvolňuje do oceánu. Jejich hypotézu potvrdilo hned několik testů. Železo je přitom klíčový aspekt výživy u živočichů jako fytoplankton či jiných mikroorganismů.

Zdroj: Sciencealert.com

Sdílet:
Loading...