Záhada podivných sloupců u vodní nádrže Crowley Lake

Rate this post

Poté, co byla v roce 1941 dokončena umělá vodní nádrž Crowley Lake, byly na východním břehu spatřeny zvláštní a fascinující sloupcovité útvary. Šedé přírodní sloupy jsou rozmístěny s velmi přesnými rozestupy a mnohým připomínají maurské chrámy. Dlouhou dobu představovaly pro odborníky velkou záhadu.

Jak můžete vidět na fotografiích, jde o impozantní hříčku přírody, nebo ne? Když se objeví takto dokonalá věc na místech, kde byste ji absolutně nečekali, začnou se rodit různé teorie a domněnky. Podobně tomu je i v případě sloupů u Crowley Lake. Mezi nejčastější patří ta, že jde o náhodu a vše je dílem postupného erodování. Ovšem mohla by eroze vytvořit tak dokonalé sloupce s přesnými rozestupy?

Na zoubek skalního unikátu se blíže podívali geologové z Kalifornské univerzity v Berkley. Odborníci odebrali několik vzorků z místa a použili několik metod výzkumu, včetně rentgenové analýzy a elektronických mikroskopů. Jejich výsledky jsou následující. Sloupce jsou tvořeny minerály, které jsou odolné vůči erozi a pravděpodobně mají spojitost se sopečnou explozí, ke které došlo přibližně před 760 000 lety. Exploze byla natolik zničující, že vytvořila údolí Caldera, které dnes hostí umělou nádrž Crowley Lake.

Geologové věří, že sloupce se vytvořili padajícím sopečným popelem, který se spojil v jednu horninu zvanou tuf. Zároveň jsou odborníci přesvědčeni, že v oblasti od 2 do 3 čtverečních mil se vyskytuje až 5000 podobných sloupů. Vyskytují se ve shlucích různých tvarů a velikostí. Některé bývají šedí a rovné jako stožáry, zatímco jiné jsou červenooranžové a ohnuté nebo sklopené.

Zdroj: LS

Sdílet: