Žádné zácpy ani zpoždění. Toto je hromadná doprava budoucnosti

Co kdyby existoval městský autobus, který by mohl převážet více než tisíc cestujících z jednoho místa na druhé, aniž by ucpal silnice? Může to znít fantasticky, ale je to řešení, které čínské města jako Peking skutečně realizují. Díky svému výřezu mohou osobní auta projíždět pod autobusem. Replika z roku 2010 se již stává slibnou realitou hromadné dopravy v Číně.

Autobus zahalí dva proudy silnice a dokáže přepravit až 1400 cestujících. Během jízdy se na své trati dokáže pohybovat rychlostí až 40 mil za hodinu to vše nad úrovní ulic. Tato vychytávka umožní osobním vozům volné projíždění pod autobusem.  Aby zážitek nebyl klaustrofóbní strop tunelu, který autobus vytváří bude promítat denní, nebo noční oblohu. 

Ještě důležitější je, že bude fungovat na elektřinu a nahradí až 40 autobusů, které by podle rozhovoru s hlavním inženýrem Song Youzhou, vedly ke snížení spotřeby paliva o 800 tun a emisí uhlíku o téměř 2500 tun. A bylo by to levnější než systém metra, protože projekt nezahrnuje žádné závratné úpravy vozovky. V následujícím videu můžete vidět jak celý koncept vypadá. Možná kdyby si naši úředníci vzali z tohoto projektu příklad, mohla by se veřejná doprava změnit i u nás. Přece jen u nás už ani nevíme co to je, jezdit hromadnou dopravou na čas. 

 

Sdílet:
Loading...