WHO: 70% populace bude muset být očkováno, aby došlo k ukončení pandemie

Světová zdravotnická organizace (WHO) se v těchto dnes zabývá především pandemií a jejím vymýcením. Na obzoru se již rýsují první vakcíny, jejichž efektivnost je zatím ve hvězdách. Už teď ale organizace ví, že aby pandemie úplně skončila musí být naočkováno nejméně 70% celkové populace.

Tyto informace uvedla přední vědkyně WHO Soumya Swaminathan. S tímto názorem se rovněž ztotožňuje i epidemioložka Kate O’Brienová. Ačkoliv cílem pro rok 2021 je vakcinace 20% populace. Už teď je totiž jasné, že žádná země nebude mít okamžitě dávku vakcíny pro každého, z toho důvodu je podle O’Brienové důležití, aby laboratoře nepolevily ve svém výzkumu.

V online diskuzi na téma slibných vakcín, které byly ohlášeny v USA a Rusku, odborníci poznamenali, že nové technologie vyvinuté v současném boji proti koronaviru mohou pomoci v lepší obranyschopnosti před budoucími pandemiemi. V tomto smyslu konkrétně hovořili o látkách Messenger RNA (mRNA), které používají slibné vakcíny Pfizer-BioNTech a Modernaa, které namísto obvyklého použití oslabených forem viru používají molekuly, které instruují lidské tělo o tom, jak si vytvořit protilátky.

Swaminathan také zdůraznila, že zprávy o 90% účinnosti v klinických studiích německo-amerického projektu Pfizer-BioNTech, jsou pouze předběžné. Aby byla zajištěna licence pro výrobu vakcíny, musí být provedeno více testů, které budou zdrojem více údajů.

Ačkoliv se hypoteticky vakcíny stanou nakonec dostupnými široké veřejnosti, odborníci WHO se shodli na tom, že prvními kandidáty na imunizaci, by měli být především zdravotníci a lidé rizikových skupin, jako jsou starší lidé a pacienti s určitými diagnózami.

Více než 200 laboratoří po celém světě vyvíjí vakcíny proti Covidu-19 a přibližně 40 z těchto projektů je ve fázi klinického testováni u lidí. Z nich je jen tucet žhavými kandidáty na vakcínu a pocházejí ze zemí jako Čína, USA, Rusko nebo Velká Británie. Tito kandidáti jsou již v závěrečné fázi, kdy testovaných subjektů je již 10 000 a výsledky jsou srovnávány s kontrolní skupinou, která dostala placebo.

Swaminathan vysvětluje, že obvykle trvá 10 let, než se vakcína vyvine. Zatím rekordním časem byly čtyři a půl roku. Nicméně skutečnost, že se do výzkumu zapojila tak velká část mezinárodní vědecké sféry, by mohla pomoci tento čas mnohonásobně zkrátit.

Zdroj: rtve

Sdílet:
Loading...