Vzniká nový oceán! Afrika se trhá a rozpadá na dvě části

5/5 - (1 vote)

Vědci zjistili, že dvě části pevniny, které tvoří druhý největší a druhý nejlidnatější kontinent světa, se začaly oddělovat, čímž se vytvořil prostor pro zcela nový oceán.

Pokud to půjde takto dál, země jako Zambie a Uganda by jednoho dne mohly mít vlastní pobřeží. Podle magazínu Geophysical Research Letters geologové dokázali potvrdit pomocí seismických údajů z tvorby trhliny, že pohyb tektonických desek zapříčiní rozdělení afrického kontinentu, uvádí portál Unilad.

Trhlina se nachází na hranicích tří tektonických desek, které se od sebe už nějakou dobu postupně vzdalují. Geologové ale poznamenali, že tento složitý tektonický proces vytvoří prostor pro zcela novou vodní plochu až za miliony let.

Trhlina, známá jako East African Rift, má v současnosti délku přibližně 5 tisíc kilometrů od severu Sýrie na blízkém východě až po střed Mosambiku v jihovýchodní Africe. Šířka údolí se pohybuje v rozsahu 30 až 100 kilometrů a hloubka od sta po několik tisíc metrů.

Nejnovější měření však prováděla v trhlině, která se objevila po zemětřesení u jezera Tanganika v roce 2005.  „Toto je jediné místo na Zemi, kde můžete studovat, jak se z kontinentální trhliny stává oceánská trhlina,“ vysvětlil Christopher Moore, Ph.D. doktorand na University of Leeds pro NBC News . Tento geologický úkaz odděluje východní pobřežní země jako Keňa a Tanzanie od většiny kontinentu, přechází přes Mosambik z oblasti Afar v severní Etiopii.

Už se to jednou stalo

Moore využil satelitní radarovou technologii ke sledování sopečné aktivity v regionu východní Afriky, která se nejčastěji spojuje s postupným rozpadem kontinentu. Trhlina se nachází na hranicích Africké, Arabské a Somálské tektonické desky a za posledních 30 milionů let se Arabská deska pomalu vzdaluje od afrického kontinentu. Tento přesný tektonický posun jsme viděli již dříve. Stejným způsobem se totiž vytvořilo Rudé moře a Adenský záliv mezi dvěma spojenými pevninami.

Tři centimetry za rok

K výpočtu pohybů tektonických desek používají geofyzici moderní GPS systémy. „S GPS měřeními můžete měřit rychlosti pohybu až na několik milimetrů za rok,“ prozradil Ken Macdonald, námořní geofyzik a emeritní profesor působící na Kalifornské univerzitě.

Tři tektonické desky se od sebe vzdalují různými rychlostmi, ale geofyzik vysvětlil, že arabská deska se vzdaluje od Afriky rychlostí přibližně dva až tři centimetry za rok. Africká i somálská deska se odlamují ještě pomaleji, jen sedm milimetrů za rok.

Nakonec by však tento posun měl roztrhnout kontinent a vytvořit nový oceán. „Adenský záliv a Rudé moře zaplaví trhlinu East African Rift a stanou se novým oceánem. Z utržené části východní Afriky se stane malý samostatný kontinent,“ potvrdil MacDonald.

Sdílet: