Vyschlá přehradní nádrž na Sibiři odhalila ostatky dvou zaniklých civilizacích

Pozůstatky ne jednoho, ale rovnou dvou starověkých národů se doslova vynořily z hlubin v „Sibiřské Atlantidě“. Poklady dvou civilizací z období doby bronzové až po dobu Čingischána, byly objeveny poté, co klesla hladina vody v Sajansko-šušenské přehrady nedaleko městečka Šagonar v republice Tuva. Podle sibiřského deníku Times jde o archeologickou senzaci.

Vodní plochu Sajansko-šušenské přehrady tvoří řeka Jenisej, která se v těchto místech rozlévá do přehrady o rozloze 620 kilometrů čtverečních. Právě zde narazili archeologové na rozsáhlé objevy. Hroby a artefakty odhalila klesající hladina, který bývá vždy v létě až o 15 metrů níže. Archeologové teď musí co nejrychleji oblast prozkoumat, začátkem července se totiž začne hladina opět zvedat.

Starověké lidské pozůstatky a mimořádně vzácné artefakty včetně šperků, rytin v uhelných ozdobách a různé dekorace, byly objeveny na místě, kde byla v minulém roce nalezena i sibiřská ” spící krasavice “.  Původně vědci věřili, že šlo o kněžku nebo šlechtičnu, a to kvůli kvalitě jejího oděvu. Nyní se ale domnívají, že žena pravděpodobně pracovala s kůží. Před nedávnem odborníci objevili tělo jiné ženy, také zahalené do nákladného oděvu. O ní říkají, že se zabývala tkalcovstvím.

Marina Kilunovskaja, výzkumná pracovnice z Petrohradského institutu kulturních dějin, která vedla archeologickou expedici v Tuvě říká „Jsme šťastní, že jsme našli tyto hroby bohatých hunských nomádů, které nebyly narušeny vykradači hrobů.“

Další poklady z podvodního pohřebiště pocházejí ze starověké Číny. Jedná se o hedvábí, zrcadla a mince vyrobeny v době vlády dynastie Chan (206 až 220 n.l.), která je popsána jako zlatý věk v čínské historii a kultuře. Takzvaná čínská Šípková Růženka byla uložena k odpočinku v hedvábné sukni s korálkovým pásem a přezkou s drahokamy.

U jejího těla nechyběly pohřební pokrmy určené pro její posmrtný život i její čínské zrcadlo. Nádherné šperky měly na sobě také kostry žen náležejících kočovnému kmeni Siung-nu, který zdejší region dobyl v 1.-2. století př. n. l. Tento kmen patřil k divokým horským bojovníkům. 

Sdílet:
Loading...