Vynálezy starověké indické civilizace, které změnily svět

3/5 - (2 votes)

Dějiny Indie sahají až k počátkům lidské civilizace. Vědecký výzkum ukazuje, že indická civilizace, která vznikla v údolí Indu, se objevila dokonce o několik tisíc let dříve než sumerská a egyptská civilizace. Její vliv se rozšířil na území moderního Pákistánu a částí Indie a Afghánistánu.

Po mnoho let však byly národy Egypta a Mezopotámie oceňovány za jejich příspěvek k „modernizaci“ života. Indie byla obvykle přehlížena, zejména západem, ačkoli má bohatou kulturu a historii a několik starověkých vynálezů nám dodnes slouží. Pojďme tedy lépe poznat dědictví indické civilizace a zkontrolovat, za co vděčíme jejímu objevu.

Kosmetický chirurgie

Sushruta, který žil v 6. století před naším letopočtem, téměř 150 let před Hippokratem, byl jedním z prvních chirurgů zaznamenaných v historii. Byl také prvním člověkem, který popsal základní principy plastické chirurgie ve starověkém pojednání „Sushruta Samhita“.

Toto pojednání je jedním z nejstarších záznamů informací o chirurgii na světě, zejména o metodách a nástrojích používaných v plastické chirurgii.

Pěstování bavlny

Staří Řekové nosili zvířecí kůže, aniž by si uvědomovali existenci bavlny. Hinduisté z civilizace v údolí Indu však zahájili praxi pěstování bavlny někdy v pátém a čtvrtém tisíciletí před naším letopočtem, o čemž svědčí nalezené bavlněné nitě na vykopávkách Rakhigarhi a Mehrgarh.

Bylo zjištěno, že pocházejí z neolitu. Civilizace Indus Valley velmi rozvinula bavlnářský průmysl a některé z metod, které se používaly pro výrobu a spřádání bavlny, byly později použity až do industrializace Indie. Později, mezi lety 2000 a 1000 př. N.l., se bavlna rozšířila po celé Indii.

Šampon

Starověcí hinduisté jsou také vynálezci původního šamponu vyrobeného z tradičních bylin. Ve skutečnosti je „šampon“ slovo, které pochází ze sanskrtského „champu“, což znamená „masáž hlavy“.

Zpočátku se používal jako olej na masáž hlavy během Mughalské říše a v průběhu let se z něj stal šampon na mytí hlavy a vlasů.

Hraní šachů a karet

Předpokládá se, že základní verze šachové hry pochází z Indie, někdy v 6. století před naším letopočtem. Ve skutečnosti byly šachy vytvořeny díky staroindické deskové hře Chaturanga, která zahrnovala postavy jako rajah (král), mantri (poradce), gaya (slon), asva (kůň), ratha (vůz, později nazývaný věž) a pedati (pěchota nebo pěšci). Tato hra se rozšířila po celé Evropě a Persii a stala se prototypem moderního šachu.

Stejně to bylo s kartami. Krida Patram je nejstarší a nejzajímavější paleta karetních her z Indie, kterou se nadchli představitelé šlechty a královské rodiny i obyčejní lidé.

Tlačítka

Knoflíky a další předměty, jako jsou ty, které byly použity jako spojovací materiál nebo ozdoby, byly objeveny ve výše zmíněné civilizační kultuře údolí Indu od roku 2800 do roku 2600 př. n. l. Knoflíky používané pro dekorativní účely byly vyrobeny ze skořápek. Některé z nich měly dokonce geometrické tvary a otvory, aby je bylo možné připevnit na bavlněné nitě.

Stomatologie

Archeologická studie dvou pákistánských mužů z roku 2001 zjistila, že lidé v civilizaci údolí Indu měli určité znalosti protetiky a stomatologie. Poté, v roce 2006, bylo oznámeno, že nejstarší důkazy o vrtání lidských zubů byly nalezeny v Mehrgarhu. Tyto objevy poukazují na indickou zubní tradici.

Stoky

Zapuštěné toalety byly poprvé patentovány v civilizaci údolí Indu. Domy tam byly navzájem propojeny kanalizací, která byla v té době moderní.

Archeologické objevy v oblasti tohoto údolí ukazují, že tato civilizace se vyznačovala velkými znalostmi v oblasti hydraulického inženýrství.

Sdílet: