Vyhaslá sopka v Rusku se probudila, její výbuch může způsobit katastrofu srovnatelnou s Pompejemi

Vulkanický komplex Udina, nacházející se na ruském poloostrově Kamčatka, byl dlouho považován za vyhaslý. Pravděpodobnost jakékoliv budoucí erupce byla nulová. I přesto, že od roku 2017 je sopka Balšaja Udina s nadmořskou výškou 2 923 metrů považována za vyhaslou, probudila se k životu a podle odborníků by její erupce mohla způsobit stejnou katastrofu jako Vesuv v Pompejích.

Jak informoval server Newsweek, odborníci si již v minulém roce všimli seismické aktivity pod povrchem a na základě testů bylo zjištěno, že v hloubce přibližně pěti kilometrů je shromážděná magma. Jelikož bylo v měsících květen a červen minulého roku zaznamenáno přes 559 případů seizmické aktivity, zvažují vědci změnit status sopky z vyhaslé na aktivní.

V současné době však nikdo nedokáže předpovědět, zda a kdy vůbec sopka vybuchne. Ivan Kulakov, který sopku a její aktivity podrobně studoval se ale vzhledem k nashromážděné lávě obává enormní erupce katastrofálních rozměrů. Svůj názor obhajuje tím, že když je sopka delší dobu neaktivní a potom náhle vybuchne, její erupce může způsobit komplikace po celém světě.

I z toho důvodu vědec přirovnává potencionální budoucí výbuch sopky k erupci Vesuvu, který v historii doslova pohřbil italské město Pompeje. A jak sám uvádí „Vzpomeňte si i na výbuch sopky v Peru roku 1600, kdy exploze způsobila ochlazení planety a hladomor v Rusku.“

Zdroj: newsweek.com

Sdílet:
Loading...