Výbuch na Sibiři po sobě zanechal 50 metrů hluboký kráter a nespočet konspiračních teorií

Rekordní teploty se během léta neobjevovaly jen u nás. Potrápily například i obvykle promrzlou Sibiř, kterou opravdu nešetřily. Následkem toho dochází k radikálním změnám ve struktuře této krajiny. Jako tomu bylo v nedávné době na sibiřském poloostrově Jamal, kde se po masivní explozi objevil obrovský kráter, hluboký 50 metrů. Ačkoliv má vše své prozaické vysvětlení, s objevem kráteru se vyrojilo hned několik šílených konspiračních teorií.

Obrovský kráter byl objeven na území sibiřského poloostrova Jamal, a jak uvádí deník The Sun, jde o výsledek masivní exploze, ke které došlo nahromaděním metanu v tajícím permafrostu. Padesát metrů hluboký kráter, je už 17. svého druhu, který se v této oblasti objevil za posledních šest let. Není se tedy čemu divit, že právě konspirační teoretici vzali tyto události útokem. Můžete se tak dočíst, že jde o místa startu UFO nebo například o nepovedené nukleární testy Kremlu.

Pravda je ale mnohem jednodušší. Odborníci tvrdí, že kráter vznikl po erupci nahromaděného metanu pod tajícím permafrostem, ke které došlo následkem letních rekordních teplot. Ohromné kusy půdy a ledu tak byly doslova vymrštěny kolosální silou stovky metrů od epicentra.

Příroda nám připravila časovanou bombu

Kráter byl objeven náhodou leteckou posádkou Vesti Yamal TV. Následně byl k místu vyslán průzkumný tým, který odhadl jeho hloubku na neuvěřitelných 50 metrů. Přední výzkumný pracovník Skolkovského institutu vědy a technologie Jevgenij Chuvilin uvedl, že nejnovější díra je „nápadná svou velikostí“.

Podle dalších odborníků, vznikají podobné krátery tím, že se v permafrostu vytvoří dutiny nasycené plynem, ve kterých neustále stoupá tlak a v momentě, kdy prorazí vrstvu permafrostu nahoře, dojde k výbuchu. Jde tak v podstatě o časovanou bombu.

Zdroj: TS

Sdílet:
Loading...