Vrak sovětské ponorky je i po 30 letech stále radioaktivní. Úroveň záření přesahuje limity o statisíce

Vrak sovětské ponorky Komsomolec leží na dně Norského moře od roku 1989 a podle nově dostupných informací je stále radioaktivní. Do hloubky zhruba 1700 metrů se ponorka potopila v důsledku požáru, který se nepodařilo uhasit. Od roku 1990 probíhají pravidelné kontroly radiace, ta letošní s sebou přinesla informace o několikanásobném převýšení limitů.

Když v roce 1989 vypukl na ponorce Komsomolec požár, bylo na její palubě 69 členů posádky z nichž 47 zahynulo. Hned následující rok začaly Norské úřady sledovat množství radiace v okolí vraku a tuto kontrolu pak provádějí každoročně. Během letošní kontroly bylo poprvé využito i dálkově ovládané plavidlo Aegir 6000. Kromě výsledku měření s sebou plavidlo přineslo i zdařilé záběry ponorky a vzorky k prozkoumání.

Kromě toho se ukázalo, že úroveň radioaktivity je v okolí vraku až
100 000krát vyšší, než je běžné. Jak ale uvedla vedoucí expedice Hilde Elise Heldalová, není důvod se touto informací znepokojovat. V hloubce 1700 metrů se nachází jen malé množství živočichů, které by toto záření nemělo ohrozit. Radioaktivita se rychle rozptýlí.

Přítomná radioaktivita pochází z plutonia, které se uvolňuje z náloží, jež byly v době potopení ponorky na palubě. Konkrétně jde o dvě torpéda s jadernou náloží, reaktor se naštěstí podařilo posádce zastavit ještě před havárií, která se odehrála konkrétně 7. dubna 1989 nedaleko Medvědího ostrova.

Zdroj: nrk.no

Sdílet: