VIDEO: Poslechněte si zvuk Tutanchamonovy trumpety staré 3000 let

Tutanchamonova trumpeta byla jedním z nejvzácnějších artefaktů, objevených v hrobce egyptského faraona. Více než 3000 let ležel tento nástroj mlčky v údolí králů, ovšem v roce 1939 se znovu rozezněla v záznamu pro zpravodajský kanál BBC.

Mezi „úžasnými věcmi“, které Howard Carter popsal, když za svitu svíčky vstoupil do Tutanchamonovy hrobky v roce 1922, byly také dvě trumpety, jedna stříbrná a jedna bronzová. Po více než 3000 let leželi v blízkosti mumie mladinkého krále. Trumpety byly ozdobené vyobrazením egyptských bohů. Obě se později staly exponáty v Káhirském muzeu. Bohužel došlo v zemi k povstání a značná část muzea byla vyrabována nebo zničena. Bronzová trumpeta zmizela, ta stříbrná byla naštěstí mimo muzeum.

Egyptologové považovali krádež jednoho z nejstarších dochovaných hudebních nástrojů na světě za obzvláště závažnou. Později byla ale trubka objevena a archeologové a historici mohli jásat. Kvůli jejich křehké povaze se na nich hrálo jen několikrát. V roce 1939 tak trumpety zahrály pro rozhlasovou stanici BCC. Tehdy tak 150 milionů posluchačů po celém světě poslouchaly tóny hrané Tutanchamonovou trumpetou. A dnes si je můžete poslechnout i vy v následujícím videu.

Sdílet:
Loading...