Vědci objevili v hlubokém oceánu záhadného žraloka šedého, jeho druh zažil i dinosaury

Hluboko v útrobách oceánu, kde ani sluneční paprsky nedosáhnou, žije záhadný tvor, jež za posledních 200 miliónů let neprošel žádnou zásadní přeměnou. Řeč je o žralokovi šedém, vrcholovém predátorovi, který je svému temnému prostředí dokonale přizpůsoben. I přes fakt, že tento druh byl poprvé objeven v roce 1788, vždy byl život tohoto predátora zahalen rouškou tajemství.

Získat vůbec nějaké důkazy o jeho životě nebo ještě lépe pořídit nahrávku žraloka šedého, je pro každého odborníka snem. Predátor sice žije v hloubce 2500 metrů, nicméně kvůli potravy jsou nucení plavat výš, a právě tento moment využili již mnozí odborníci k označení těchto žraloků. Nebylo ale možné studovat jejich chování, získaná data byla nepřesná, protože chování žraloků mohla ovlivnit jistá dezorientace způsobená změnou okolního prostředí.

Tým mořských biologů se těmito stanovisky řídil, a proto přišel s poměrně odvážnou myšlenkou. Jejich cílem bylo odcestovat na Bahamy, kde využili ponorky, aby se jako první na světě setkali s tajemným predátorem v jeho přirozeném prostředí. Biologové tedy naložili na palubu výzkumné lodi Ocean X bedny s návnadou a vyrazili k bahamskému pobřeží, aby mohli jednoho z žraloků šedých označit GPS lokátorem.

Trpělivost se vyplatila

Jak uvedli mořští biologové pro server Science Alert, hned první den bylo možné pozorovat menší hejno žraloků šedých, ale nepříznivé podmínky znemožnili označení GPS lokátorem. Následující noc pro změnu nepřiplaval ani jeden žralok. Úspěch se dostavil až čtvrtou noc, kde se vědcům podařilo označit velkého samce. Následně se na sociálních sítích objevilo video žraloka šedého pohybujícího se v hlubinách oceánu. Nejedná se však o zmíněného samce, ale naopak o samičku, která se snaží na mořském dně najít potravu.

Mořští biologové z floridské státní univerzity tak mohli slavit hned dvojnásobný úspěch. Podařilo se jim označit značně velkého samce a natočit unikátní záběry žraločí samice. Jak vědci sami poznamenali pro server Science Alert „ Jde o historický okamžik, a to hned z několika hledisek. Stejný postup může fungovat i u dalších živočichů. V dohledné budoucnosti bychom tak mohli získat nejen informace o životě žraloků šedých, ale i dalších obyvatel hlubin,“.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet:
Loading...