Vědci extrahovali tekutou krev z 42 000 let starého zamrzlého hříběte.

Vrátit zpět k životu již vyhynulé druhy zvířat pomocí klonování starých vzorků DNA, je snem nejednoho vědce. Díky úžasnému objevu se tento sen může stát realitou. V srpnu loňského roku byly v zamrzlém podloží sibiřského kráteru, nalezeny ostatky hříběte starého nejméně 42 170 let. Teprve nedávno se ale ruským vědcům ve spolupráci s jihokorejskými kolegy podařilo extrahovat tekutou krev, která se uchovala v těle zvířete.

Drobný zkamenělý exemplář je považován za hříbě dlouho vyhynulého plemene koně zvaného Equus caballus lenensis. Tento druh koní žil v nejchladnější oblasti Ruska v období pozdní doby kamenné. Když hříbě umřelo nebylo staré sotva dva týdny, v permafrostu se zachovalo v téměř dokonalém stavu.

Odborníci ze severovýchodní univerzity v Jakutsuku objevili v těle zvířete mnoho vnitřností v neobvykle dobrém stavu, za což mohou podmínky prostředí, ve kterém bylo tělo nalezeno. Jak uvedl později sám vedoucí výzkumník univerzity pro Siberian Times, doktor Semyon Grigoryev „Pitva prokázala extrémně zachovalé vnitřní orgány. Vzorky tekuté krve byly odebrány přímo ze srdečních cév. Svalové tkáně si dokonce zachovaly svou přirozeně načervenalou barvu.“

V současné době je tým odborníku velmi optimistický a doufá, že dokáží odebrat dostatek životaschopných buněk vyhynulého plemene, aby bylo možné tento druh klonovat. Navíc mezinárodní tým vede jihokorejský expert na klonování Hwang Woo-suk, který se také úzce podílí na využití ostatků mamutů zachovaných v permafrostu. Úspěchy tohoto projektu tak dávají naději i znovuobnovení života mamutů.

Doposud se nikom nepovedlo naklonovat zvíře, které by v sobě dokázalo nést životaschopné buňky pocházející ze starověké DNA. Ale i po několika měsících intenzivní práce se tým vědců tváří optimisticky, výzkum prý natolik pokročil, že odborníci již hledají vhodnou matku, která porodí klonovaného starověkého koně.

Sice se podařilo částečně zrekonstruovat DNA hříběte, je nemožné vytvořit kompletní genom vyhynulého zvířete, proto bude jen dostupná část vložena do živého embrya blízkého, žijícího, příbuzného plemene. Tato metoda je zatím nejspolehlivější. Pro prvotní pokusy bude využita klisna korejského koně.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet: