Vědci chtějí přivést zpět do života dinosaury a neandrtálce

Rate this post
Pamatujete, nedávno se dost spekulovalo o tom, že vědci chtějí klonovat mamuta. Samozřejmě mamutové nejsou extra zajímaví, nicméně odborníci tvrdí, že nemusíme zůstat jen u mamutů, co takhle přivést k životu dinosaury a neandrtálce.

V rozhovoru pro Big Think, Dr. Michio Kaku, profesor teoretické fyziky na městské univrzitě v New Yourku, dostal otázku, jestli lze přivézt zpět k životu dinosaury a neandrtálce, za použití jejich genomů? A máme vůbec takovou technologii? Z technického hlediska je to možné, ale je zde řada problémů z nichž největší je bioetika: je etické klonovat neandrtálce? Je to nelidské ? A měli bychom se o to vůbec pokoušet?

Doktor George Church, genetik a ředitele Church laboratoře Harvardské univerzity si myslí, že nejenže je možné neandrtálce přivést k životu ale je to možné díky našemu životu. Podle Dr. Church je jen jediná věc, který by byla potřeba ke klonování starověkých lidí, „jedna žena, která miluje dobrodružství“. Dále ale také uvádí, že by se o to vědci neměli pokoušet hned ale měli by se tomuto tématu věnovat. Dr. Church věří, že se současnými technologiemi kmenových buněk a naší dokončenou sekvencí neandertálského genomu jsou vybaveny všemi nezbytnými předpoklady pro úspěšné klonování neandrtálce.

Myšlenka klonování neandrtálce pochází z roku 2013, kdy Dr. Church řekl, že je to možné. V té době Arthur Caplan, bioetik na NYU – Centrum pro bioetiku, uvedl, že klonování neandrtálce je nakloněno k rychlému vykořisťování. Je to velice neetické abychom někoho takového uvedli do života jako objekt jiných lidí. Neandrtálci zanikli před desítkami tisíc let. Klonování jednoho z nich by mohlo nastartovat na Zemi nevídanou éru, kde by se věda a medicína osvobodily od etických omezení. Jenže jak přísloví říká – podáš prst a sní ti celou ruku – přivedeme k životu neandrtálce a pak to zkusíme i s dinosaury?

Doktor Kaku se domnívá, že úspěšné klonování dinosaurů bude opravdu obtížným projektem, který by byl mnohem komplikovanější než klonování neandertálce nebo mamuta. Nicméně, poznamenává že není vyloučeno, že by to nešlo. Nejprve by se musela ale vytvořit genetická sekvence, aby bylo klonování dinosaurů možné. Pokud se nám podaří vytvořit genetickou sekvenci, mohli bychom vytvořit nezbytné předpoklady pro klonování dinosaurů.

Potřebné technologie máme k dispozici ale znamená to snad, že bychom je měli využít? Když přemýšlíme o klonování dinosaurů a mamutů, nevyvstává tolik otázek jako u klonování neandrtálců. Jak by si reagovala společnost na neandrtálské dítě? A co by s ním bylo ? Snažili bychom se ho vzdělávat, nebo by bylo zavřené někde v Zoo? Co kdyby byl přirozeně agresivní ? Otázek je mnoho, a díky bohu většina vědců ani nesouhlasí s tímto klonováním, z důvodu toho že jde o velice nehumánní věc.

Sdílet: