Váš sen, být schopen dýchat pod vodou, může být brzy skutečností

Kdybyste mohli mít jednu super-vlastnost jaká by to byla? Byla by to schopnost létat nebo číst myšlenky (od toho nejsou mnozí daleko)? Co takhle dýchání pod vodou? Mohli byste prozkoumat celý podvodní svět a kdyby náhodu přišla apokalypsa tak stoprocentně přežijete.

Předešlá věta se stala základní myšlenkou, studenta umění Londýnské univerzity, pro návrh trojrozměrného obojživelného obalu s názvem  AMPHIBIO. Jednoduše řečeno jde o soubor žáber pro člověka.

Autor nápadu se jmenuje Jun Kamei a je designérem který se inspiruje Bio mimikry. V podstatě jde o inspiraci skrytými designy přírody. Jak tvrdí sám Jun „jde o vynález budoucnosti, pro lidstvo žijící ve velmi těsné blízkosti vody.“ Designer má pravdu, jak jsme již informovali v roce 2100 se hladina moří rapidně zvedne. V ohrožení budou velká města na pobřeží, což znamená že v ohrožení bude 26 % světové populace.

Kameiho vynález je malý přístroj využívající speciálně navržený porézní, hydrofobní materiál, který vám pod vodou dodává kyslík a uvolňuje oxid uhličitý. Nástroj je inspirován klasickým potápěním a vytváří vlastní malou potápěčskou výbavu tím, že vytváří ochrannou bublinku vzduchu kolem sebe, a to díky vodě odpuzujícímu materiálu, ze kterého je sestaven.

Tuto skvělou věcičku je možné vytisknout pomocí 3D tiskárny, což bude skvělé v momentě, kdy lidstvo bude nutně tento nástroj potřebovat. Tyto „žábry“ mohou nahradit těžkopádné potápěčské vybavení, čímž se toto odvětví posune na úplně jinou hranici. Nástroj může taky pomoct při katastrofách. Jako bylo uvíznutí chlapců v zaplavené jeskyni v Thajsku. Záchranářům trvalo dva týdny než osvobodili všechny zajatce jeskyně. Celá akce sice dopadla úspěšně ale trvala dlouho, protože úzkými chodbami bylo obtížné dostat potřebnou výstroj do jeskyně a zase ven. Kdyby ale tento vynález přišel dříve vše by bylo snadnější, nemyslíte?

Zatím se nová technologie testovala pouze jako funkční prototyp, nikoliv na lidech. Ale rozšíření a testování na lidech je dalším cílem tohoto velmi nadaného oborníka. Může to znít despoticky ale Kamei trvá na svém tvrzení, že nástroj má mnohem rozsáhlejší využití do budoucna i přes potencionálně zaplavený svět. Podle jeho slov může AMPHIBIO poskytnout „každodenní pohodlí lidem, kteří budou muset trávit více času ve vodě než na zemi“, dokonce naznačuje využití „ve světě, kde by se člověk ponořil do hlubin, aby stihl turistickou exkurzi v ponořeném kostele, nebo aby využil nočního potápění v živých hlubinných ulicích.“

A když si to řeknete takhle, zní to docela úžasně!