V Turecku zaznamenali zemětřesení trvající 50 dní. Ač ho nikdo necítil znamenat může hodně

Zemětřesení bývají často ničivé, vyžádají si množství lidských obětí a přinášejí obrovské materiální škody. Pak jsou však i takové, kterých si člověk ani nevšimne, pocítí je jen zlehka nebo dokonce vůbec. Slabé zemětřesení zachytí jen seizmometr, díky kterému víme, co se děje s naší planetou i když to přímo necítíme. V roce 2016 přístroje v Turecku zaznamenali zemětřesení trvající 50 dní, které sice nikdo necítil, ale znamenat může blížící se katastrofu.

V létě roku 2016 zaznamenal seizmometr v Turecku slabé zemětřesení, které trvalo asi 50 dní. Zemětřesení bylo tak slabé, že ho nikdo necítil. Jeho epicentrum se nacházelo pár kilometrů jižně od turecké metropole Istanbul. Podle vědců taková aktivita může znamenat, že se probouzí známý severoanatolský zlom.

Severoanatolský zlom protíná celou severní část Turecka, od západu až na východ. Vznikl důsledkem pohybů litosférických desek, a to konkrétně postupným posunem Anatolské desky směrem na západ, mírně na jihozápad. V jednoduchosti tedy lze říci, že se Turecko odtrhává od Gruzie, Arménie a Íránu. Mírnou rotaci směrem na jihozápad navíc způsobuje tlak Arabské desky, která se přesouvá na sever až severozápad.

Výše popsané pohyby jsou však velmi pomalé. Jejich následky však umí být ničivé. V moderní historii Turecka je pamětní zejména zemětřesení z roku 1999 v Izmite, které si vyžádalo více než 17 tisíc lidských životů a téměř 44 tisíc zraněných. Zemětřesení zaznamenané v roce 2016, které trvalo asi 50 dní však bylo velmi slabé. Vědci vypočítali, že pokud by se jeho energie uvolnila najednou, dosáhlo by intenzity asi 5,8 magnitudy.

Zaznamenané zemětřesení je však podle vědců varováním. Během 20. století se totiž ničivá zemětřesení objevovala zejména na východě Turecka. Postupně se však přesouvají směrem na západ, a to průměrnou rychlostí asi 50 km / rok. V 15 milionové metropoli Istanbul by totiž silné zemětřesení mohlo znamenat obrovskou katastrofu. Údaje z léta 2016 dokazují, že severoanatolský zlom je již aktivní i v nejzápadnější části Turecka.

Zdroj: TheGuardian.com

Sdílet: