V sibiřském pohoří byla objevena dokonale zachovalá bota, stará 2 300 let

Půvab starodávných artefaktů dokáže někdy šokovat nejen historiky. Příkladem je neobvykle zachovalá dámská bota, stará 2 300 let. Bota se složitými vzory spolu se šperky, jídlem a zbraněmi, byly objeveny v sibiřském pohoří Altaj. Na svůj věk je obuv velmi propracovaná, tvoří ji měkká červená kůže a zdobí ji geometrický design.

Obuv patřila ženě, z kočovného kmene Skytů, kteří procházeli euroasijským kontinentem. Byla objevena v Altajských horách, na místě, které sloužilo jako pohřebiště. Kromě boty se také našlo i mnoho dalších předmětů a kousků oblečení. Stejně jako pro jiné starověké civilizace bylo pro kočovníky obvyklé, pochovat své mrtvé se základními předměty, které jim pomáhaly v jejich cestě posmrtným životem.

Skytové tak stavěli pro své zesnulé dřevěné kobky, které zasadili hluboko do země. Každého nebožtíka pak pohřbili do této rakve spolu s jeho majetkem. Takto pečlivě připravené hrobky spolu s místními klimatickými podmínkami uchovaly tyto předměty až do současné doby.

Zpracováni objevené boty vytvořilo mnoho spekulací i údivu zároveň. Překvapivá je zejména bohatě zdobená podrážka. Podle historiků se Skytové setkávali především u ohně, kde klečeli na kolenou, takže se každý zaměřoval na detaily na podrážce. Proto právě podrážka byla důležitou součásti skytské módy. Také se objevují teorie o tom, že boty mohly být vyrobeny pouze pro pohřeb, což by vysvětlovalo jejich bezvadný stav.

Bota se stala součástí sbírky starověkých artefaktů Státního muzea Ermitáž v ruském Petrohradě.

Zdroj: mmn

Sdílet:
Loading...