V sibiřském permafrostu byla objevena dokonale zachovalá, 32 000 let stará vlčí hlava

Věčně zamrzlá půda Sibiře opět překvapila nejednoho odborníka. Mezinárodní tým vědců nedávno ukázal svůj nejnovější objev z této oblasti. Hlavu dospělého vlka, jež je stará nejméně 40 tisíc let. Nález je opravdu unikátní, protože hlava má zachovalou srst a dokonce i nepoškozený mozek. Kromě toho byly objeveny i téměř nedotčená mláďata lva jeskynního.

Hlava objevená v permafrostu Sibiře patřila podle Alberta Protopopova, experta na zamrzlé pozůstatky, sibiřskému vlkovi. Odhaduje se, že v době své smrti byl dva až čtyři roky starý. Navíc je jasné, že hlava byla odřezaná, jelikož se jedná o druh, který naši Zemi obýval před 40 tisíci lety, vědci se domnívají, že jde i práci pravěkých lovců.

Pokud by se tato domněnka potvrdila, šlo by opravdu unikátní objev. V té době totiž ještě lidé neznali takové praktiky. Na druhou stranu, Potopopov si myslí, že hlavu mohl oddělit i led. Jak sám uvedl ve svém prohlášení „Zajímá nás, jestli tento druh vyhynul nebo se z něj stal moderní vlk, případně nakolik je s ním příbuzný,“.

S určením stáří zvířete pomohlo stockholmské muzeum, které tvrdí, že predátor žil v době pleistocénu. Zatím sice není jasné, zda bylo zvíře větší něj jeho současní příbuzní. S jistotou ale mohou říci, že měl silnější skus. Pravěký predátor údajně mohl ulovit i bizona.

Jak k objevu došlo

Odříznutá hlava vlka byla objevena v oblasti Jakutska místním mužem. Podle jeho výpovědi, v těchto oblastech hledá permafrosty s obsahem slonoviny. Takové skupiny si říkají „hledači mamutů“ a v současnosti jsou pro místní vědce největším zdrojem nálezů pozůstatků pravěkých zvířat.

Jakutsko se rozprostírá na severovýchodě Sibiře, zároveň jde o největší region v Rusku a nejchladnější oblast světa. Celoročně zamrzlá půda pak představuje ideální prostředí pro zachování podobných pozůstatků. Vše navíc v těchto dnech usnadňuje globální oteplování, které zamrzlou půdu pomalu rozpouští, a tak může i jindy nehostinná oblast, vydat své poklady.

Momentálně je vlčí hlava spolu s mládětem lva jeskynního vystavena v Tokijském muzeu.

Zdroj: MIT

Sdílet:
Loading...