V Rusku budují klonovací zařízení pro obnovu života prehistorických zvířat. Dočkáme se Jurského Parku?

Filmy ze série Jurského parku zná asi každý. Nedávno byl v kině další film z řady, a fanoušci si mohli přijít na své. Představte si, ale jaké by to bylo, doopravdy se pohybovat mezi volně pobíhajícími dinosaury. To je ale samozřejmě ta lepší stránka. Především ale jde jen o výmysl Hollywoodu, nebo ne?

Rusko nedávno představilo nové klonovací středisko v hodnotě zhruba 130 miliónů korun. Nová instituce si klade za cíl obnovit prehistorické živočišné druhy, jako například mamuty a mnoho dalších, které dnes nemáme šanci potkat. Plány výzkumného střediska „světové třídy“, nacházejícího se ve městě Jakutsk, představil ruský prezident Vladimir Putin během Východního ekonomického fóra, konaného ve dnech 11. -13. září ve městě Vladivostok. Putin také před tímto zasedáním naznačil, že se bude vážně na co těšit: „Rusko v současné době disponuje nejpřívětivějšími podmínkami pro přilákání pokročilých technologií a vytváření nových inovativních odvětví.“

Vedle plánů přivést zpět k životu mamuty, budou ruští genetici také studovat mnohé jiné vyhynulé druhy, jako je například nosorožec srstnatý, nebo lev jeskynní, který vymřel před tisíci lety kvůli řadě různých faktorů. Klonovací laboratoře, z nichž některé se nacházejí v podzemí, hluboko pod věčně zamrzlou půdou města Jakutsk, byly vytvořeny pro rozšíření současného výzkumu ruských vědců, kteří úzce spolupracují s týmem jihokorejských specialistů na obnově životů již vymřelých savců.

Jakutsk je hlavním městem Jakutské republiky, někdy také známém jako Sacha. Republika se nachází ve východní části Sibiře. Jde o poměrně teplé místo pro pozůstatky zmrzlých prehistorických zvířat. Nicméně v tomto regionu bylo objeveno až 80 % všech vzorků z období Čtvrtohor, a to se zachovalými umělými tkáněmi. Jak poznamenali odborníci, DNA starých zvířat může být zachována v zamrzlém terénu, známém jako permafrost, až po desítky tisíc let. Právě proto vědci doufají, že z těchto pozůstatků vytěží DNA, což jim umožní, lépe porozumět biologii těchto velkých zvířat, která tu byla před námi.

Například to, že mamuti existovali souběžně s prvními lidmi na této planetě je jasné už asi každému. Také je známo, že tento druh kontinentálně vymřel na konci Pleistocénové éry, tedy před asi 10 000 lety. Vědci se ale domnívají, že izolované skupiny mamutů mohli přežít na ostrovech jako je St. Paul, Aljaška, kde vymřeli teprve před 5600 lety. A na ostrově Wrangel a v Rusku je to ještě dřív. Zde vědci odhadují vymření mamuta na dobu před 4000 lety. Nejpravděpodobnější důvod jejich vymření, byl stále se zmenšující prostor pro jejich teritorium, změna klimatu a nadměrný lov.

Nicméně ruští vědci nejsou jediní, kteří mají slabost pro mamuty. Obnova života těchto prehistorických zvířat se stala předností mnoha mezinárodních projektů, včetně projektu týmu Harvardské univerzity