V posledních dnech byla zaznamenána zvýšená radiace nad západní Evropou

Skandinávské úřady oznámily, že tento měsíc v severní Evropě zaznamenaly zvýšenou úroveň radiace. Nizozemští experti uvedli, že zdroj by mohl být v západním Rusku a radioaktivita může “naznačovat poškození palivového prvku v jaderné elektrárně”.

Ruská tisková agentura TASS však s odvoláním na mluvčího provozovatele jaderných elektráren Rosenergoatom uvedla, že dvě atomové elektrárny na severozápadě Ruska nehlásili žádné problémy. Elektrárny u Petrohradu i u severního městě Murmansk “fungují normálně, přičemž úrovně radiace jsou v normě”, napsala agentura.

Úřady v Norsku, Švédsku a Finsku informovali, že zaregistrovali malá množství radioaktivních izotopů neškodných pro lidi a životní prostředí v částech Finska, jižní Skandinávii a v Arktidě. Co mohlo být jejich zdrojem, neuvedli.

Náhlý nárůst radioaktivity byl s Ruskem spojen i v předešlých letech. V roce 2017 se nad Evropou vznášel oblak, který obsahoval tisícinásobek normální hladiny ruthenia-16. Podle studie z roku 2019 Rusko odmítlo jakékoliv zapojení v této věci, i když právě jejich elektrárna byla hlavním podezřelým.

Zdroj: LV

Sdílet:
Loading...