V Pompejích byla odhalena výjimečná freska. Jde o zázrak, jež bude obdivovat celý svět

Jak se v poslední době ukazuje, Pompeje stále představují pro archeology nevyčerpatelný zdroj objevů. O čemž svědčí i nedávný objev velmi výjimečné fresky zobrazující dva gladiátory v závěru souboje. Nástěnná malba je 1,12 metrů široká a 1,5 metru vysoká, byla objevena během vykopávek v Pompejích. Jak uvádějí místní úřady, jde o zázrak, který bude obdivovat celý svět.

Ačkoliv byl antický přístav Pompeje zničen už v roce 79 našeho letopočtu a archeologické práce začaly v roce 1748, nepřestalo město odborníky překvapovat. Mnoho lidí si může myslet, že archeologické naleziště už nemá, co nabídnou, to ale není pravda. Na konci minulého roku zde odborníci narazili na kostru koně, který podle nich patřil vysoce postavenému římskému vojákovi. Také byla objevena kostra muže, kterému kamenný sokl při útěku patrně srazil hlavu. A teď je tady další objev.

Freska znázorňující dva gladiátory ve zbroji. Jeden z nich má v rukou krátký meč tzv. gladius a štít. Druhému gladiátorovi z ran stříká krev a je evidentně poraženým. Podle italských archeologů zdobila tato malba stěnu pompejského domu, který stál nedaleko gladiátorských kasáren. Místnost, ve které byla, zřejmě bojovníci často navštěvovali. Mohlo tak jít o hospodu nebo také o nevěstinec.

Ministr kultury Dario Franceschini se k objevu vyjádřil následovně: „Je to zázrak, který bude obdivovat celý svět. Objev fresky poukazuje na to, že Pompeje jsou stále pro archeology skutečně nevyčerpatelným zdrojem pro bádání a poznání.“ A měl pravdu. Rozsáhlé archeologické práce zde probíhají téměř tři staletí a jak můžeme vidět, zdaleka nebyly odhaleny všechny poklady antického města.

Zdroj: TheGuardian.com

Sdílet:
Loading...