V Pompejích byl objeven neocenitelný poklad, zlato v něm však nenajdete

Archeologický park v Pompejích hlásí další objev. Během vykopávek byla totiž nalezena sbírka amuletů neocenitelné hodnoty. Sbírka byla ukryta ve zbytcích dřevěné a částečně i kovové truhly, která se nacházela v troskách domu známého jako „Dům s kouzelnou zahradou“. Sbírka obsahuje přes sto amuletů a jiných předmětů, které sloužily magii.

Ve zbytcích dřevěné krabice s kovovými panty našli archeologové hledající v dosud prozkoumané oblasti starověkého města předměty z jantaru, křišťálu a ametystu, sbírku mimořádných zvonků a panenek, talismany a ženské šperky. Ředitel archeologického parku v Pompejích Massimo Osanna vysvětlil, že sbírku tvoří především desítky amuletů, které mají odradit zlé síly a přinášet štěstí.

Jak již nadpis prozrazuje, obsahem pokladu rozhodně není zlato ani jiné šperky, které nosili bohatí obyvatelé tohoto starověkého města. Krabice obsahovala dvě zrcátka, náhrdelníky, ozdobné předměty z glazované keramiky, bronzu, kostí a jantaru, kovové amulety, lidská figurka, různé drahokamy, vyřezávaná hlava boha Dionýsa a ametystová ženská postavička.

Zdroj: Archeologický park v Pompejích

Rozhodně nejde o artefakty vyrobené z materiálů vysoké ekonomické hodnoty. I z toho důvodu tým archeologů předpokládá, že předměty sloužily pro rituální účely, a ne jako znak elegance. Přestože nejde o cenné drahokamy, šperky a zlato, malé předměty jistě souvisejí z magickými rituály. Ředitel Osanna se tak domnívá, že artefakty mohly patřit osobě, kterou místní uctívali jako léčitele, šamana či věštce.

Povaha artefaktů naznačuje, že patřily ženě, která je používala během rituálů plodnosti či jako ochranu před zlou energií a smůlou. Ve stejné archeologické oblasti byly již dříve objeveny kostry 10 lidí, pravděpodobně celé rodiny, která zemřela v důsledku ničivé erupce Vesuvu v 79. století našeho letopočtu.

Zdroj: Archeologický park v Pompejích

V současné době zkoumá toto místo i nalezené předměty skupina tamních archeologů, kteří se zároveň snaží objasnit složení rodiny, která dům obývala. Pravděpodobně zde bydleli i otroci rodiny a mezi nimi i žena – šamanka. Nová vlna vykopávek v Pompejích začala v roce 2018. Od té doby došlo v Pompejích k četným objevům, včetně kosterních pozůstatků koně a sbírky erotických fresek.

Zdroj: IFLScience.com

Sdílet:
Loading...