V Mexiku odhalili tunel ze 17. století zdobený tajemnými aztéckými řezbami

Archeologové objevili v Mexiku tajný aztécký tunel, jehož stáří sahá až do 17. století, a to přímo pod rušnými ulicemi hlavního města Mexika. Údajně jej nechal postavit sám aztécký vládce Montezuma I. Informoval o tom Mexický ústav pro antropologii a historii (INAH).

Bohatě zdobený tunel v sobě ukrýval několik skalních rytin a kousky sošek nepředstavitelné archeologické hodnoty. Místní média uvádějí, že vědci našli hned 11 obrazů vyrytých do stěn tunelu, které měřily kolem osmi metrů. Tunel byl objeven pod městem Ecatepec de Morelos v těsné blízkosti Mexico City. Archeologové se domnívají, že tunel sloužil k usměrnění toků vod z blízkých jezer Zumpango a Xalocan, navíc byl zasvěcen Tlalocovi, bohovi vodstva a plodnosti.

V tunelu se nalézají artefakty ze skla, porcelánu a také zbytky soch, je zde i sedící postava bez hlavy a nohy od větší sochy. Nejvíce jsou ale archeologové fascinováni z obrazů spojených s aztéckým bohem Tlalocem. Tento bůh se obvykle zobrazuje s brýlemi kolem očí a tesáky. V uměleckých dílech je často spojován s blesky a vodou. Přestože je považován za dárce života, Aztékové se ho báli.

Objev je součástí už 15 let trvajícího vládního projektu, který má za úkol zajistit ochranu kolem místa La Calzada de San Cristobal, kde se nacházejí zbytky aztéckých staveb starých několik staletí. Právě vodní tunel je nejnovějším nálezem celého projektu.

Zdroj: express.co.uk

Sdílet:
Loading...