V Lucembursku nebudou platit za vlaky, autobusy ani tramvaje, MHD bude zdarma

Lucembursko se stane vůbec první zemí světa, kde bude veškerá veřejná doprava zdarma. Jízdné za vlaky, tramvaje a autobusy se zruší letos v létě na základě plánů opětovně zvolené koaliční vlády pod vedením Xaviera Bettela, který se loni podruhé ujal funkce premiéra.

Bettel během předvolební kampaně přislíbil, že jeho prioritou bude ochrana životního prostředí. Nový kabinet zvažuje také legalizaci marihuany a zavedení dalších dvou státních svátků , informuje deník The Guardian.

Lucemburk, hlavní město tohoto malého velkovévodství, sužují jedny z největších dopravních zácp na světě. Metropole má zhruba 110.000 obyvatel, ale dalších 400.000 lidí zde dojíždí za prací. Prováděné výzkumy ukazují, že řidiči v roce 2016 strávili v dopravních zácpách v hlavním městě Lucemburska průměrně 33 hodin.

Přestože má země 600.000 obyvatel, téměř 200.000 lidí, kteří žijí ve Francii, Belgii a Německu, překračují lucemburské hranice denně, za účelem dojíždění do práce.

Není se tedy čemu divit, že doprava v zemi je opravdu přetížená, a je zapotřebí učinit kroky k jejímu zlepšení. Vláda již minulý rok zavedla bezplatnou hromadnou dopravu pro lidi mladších 20 let.

Žáci středních škol mohou využívat bezplatnou kyvadlovou přepravu mezi svým bydlištěm a institucemi. Ostatní dojíždějící musí zaplatit v přepočtu 52 korun za dvě hodiny jízdy, což však v zemi s rozlohou 2590 kilometrů čtverečních pokrývá téměř všechny trasy.

Sdílet:
Loading...