V kukuřičném poli nedaleko českých hranic byly objeveny fosilie prehistorického monstra

Tým polských paleontologů zveřejnil v časopise Proceedings of the Geologists ‘Association informace týkající se pozoruhodného nálezu v Krzyzanowicích nacházejících se v blízkosti hranic s Českem. V této oblasti se totiž vědcům podařilo narazit na pozůstatky pliosauruse.

Polští paleontologové se pyšní svým posledním nálezem, na který narazili v kukuřičném poli v blízkosti obce Krzyżanowic. Podařilo se jim totiž objevit zkamenělé zbytky pliosaura patřícího do skupiny Plesiosauria. Šlo o vodního plaza, považovaného za předchůdce dnešních krokodýlů, který žil přibližně před 150 miliony let.

Pliosaurové dorůstali do úctyhodných rozměrů, dospělý jedinec měřil až deset metrů a vážil několik tun. “Žili v období jury. Měli krátký krk, mohutné čelisti, ostré zuby a ploutve,” přiblížil šéf výzkumného týmu Daniel Tyborowski. Co se týče jídelníčku, tento druh nebyl velmi vybíravý a sežral opravdu všechno.

Kromě vzácných fosilií pliosaura našli Poláci i pozůstatky kostí mořských želv a šneků. “Mořské želvy požírali velké slimáky a potom zase ony skončily jako kořist plesiosaura. Toto vše nám potvrdili stopy po zubech nalezené na jejich krunýři,” doplnil Tyborowski. Jde o první takové fosilní nálezy v Polsku, přičemž mladý vědec zároveň doufá, že ani zdaleka nebudou poslední. 

Sdílet:
Loading...