V Kanadě se pod roztátým sněhem objevila jeskyně, kterou předtím nikdo nikdy neviděl

Tento týden Kanadské hlavní zpravodajské zdroje ukázaly, jaký skvělý objev učinili pracovníci Ministerstva národních zdrojů. Úplnou náhodou objevili obrovskou jeskyni, a ještě zajímavější je, že doposud nebyla spatřena lidskýma očima.

Jeskyně byla objevena během rutinního počítání karibu. Tým si jí všiml, když prolétali vrtulníkem nad oblastí Wells Grey Provincial Park v Britské Kolumbii. „Moje okamžitá reakce byla, že to není možné, aby tam dole byla jeskyně.“ Řekla Catherine Hicksonová, geoložka, která se podílela na prvotní expedici do jeskyně a dále dodává, že jde o jednu z největších útvaru tohoto typu v Kanadě.

„Když stojíte na jejím okraji a díváte se dolů, vaše zorné pole dosahuje téměř 1800 metrů. V kanadských jeskyních se vám takový výhled nenaskytne, to se prostě nestane.“ Řekl další účastník expedice, inspektor a speleolog John Pollack.

Ještě neobyčejnější je skutečnost, že až do dnešní doby tato jeskyně zůstala zcela ukrytá. Odborníci se snažili najít jakékoliv zmínky o této dosud nepojmenované jeskyni, ale marně. Zatím chce tým zkusit promluvit s domorodými komunitami, které mohou mít ve své historii záznamy o jeskyni. Také vyzvali veřejnost, aby se zapojila do rozklíčování její historie. Každá informace je pro vědce klíčová.

Geoložka Hisksonová přemýšlela nad možností, že ústí skály mohlo být celou dobu pokryto sněhem, který oblast zahaluje po celý rok. Nebýt globálního oteplování, nejspíše by takto schovaná zůstala dodnes.

Do jeskyně byl zatím uskutečněn jen jeden sestup a provedl ho Lee Hollis. Vnitřní podmínky mu ale dovolily sestup jen do 80 metrů. Dále už nebyl schopen pokračovat kvůli jeskynnímu vodopádu, který je schopen vypustit 5 až 15 kubických metrů vody, každou vteřinu. Geologové si myslí, že vodopád vede k podzemní řece, která by mohla být o 500 metrů níž a vzdálená od ústí jeskyně 2,1 km.

Umístění jeskyně, které se prozatím přezdívá „Sarlacc Pit“, je prozatím drženo pod pokličkou. Vědci totiž doufají, že tak prozatím pomohou ochránit nedotčený div přírody, a navíc jej budou moci blíže prozkoumat. Podle Pollacka objev představuje „hlavní, nový nález v západní Kanadě a slibuje novou dramatickou kapitolu v příběhu o průzkumu kanadských jeskyní.“

Zdroj: Global NewsCanadian Geographic

Sdílet: