V jihoafrických horách byly objeveny stopy organické hmoty, které nepochází z této planety

Pohoří Barbeton Makhonjwa v jižní Africe je domovem nejstarších skalních útvarů naší planety. Jak ukazuje nový objev, ne všechno v této nádherné krajině vzniklo na Zemi. Odborníci tvrdí, že našli stopové prvky mimozemské organické hmoty, jež je pohřbená ve vulkanickém sedimentu více než 3,3 miliardy let.

Barbeton Makhonjwa je součástí seznamu Světového dědictví UNESCO a vědci zde objevili něco vskutku úžasného. Jde o organickou hmotu založenou na uhlíku, která nepochází z naší planety. Podle astrobiologa Francese Westalleho je to vůbec poprvé, co byl nalezen důkaz o mimozemském uhlíku v pozemských skalách.

Již před miliardami let byla Zem atakována meteority, které při tvrdém dopadu přeskupovaly povrch naší planety. Mnoho odborníků zastává názor, že právě dopad meteoritů mohli dát Zemi základní stavební jednotky života v podobě molekul. Právě tento objev, dodává názoru odborníků ještě větší váhu.

V sopečném kráteru Josefsdal Chert, jež je součástí pohoří Barbeton Makhonjwa, objevili Westall a jeho tým skalnatou vrstvu hrubou 2 mm, která vykazovala jisté anomálie. Za pomocí spektrometrie bylo zjištěno, že skála stará 3,3 miliardy let obsahuje dva typy organických látek, které naznačují mimozemský původ.

První zjištěnou anomálii byl uhlíkový chonrid, který je obsažen i v dávných vzorcích meteoritů obsahující tyto organické sloučeniny. Druhou anomálií je přítomnost nanočástic niklu, chromu a železa. Tato kombinace se v pozemských skalách neobjevuje. Podle Didiera Gouriera z Pařížské univerzity vznikají takové struktury právě během vstupu objektů do atmosféry Země.

Zatím nevyřešenou otázkou, která teď stojí před odborníky je, jak mohl organický materiál přežít průlet atmosférou Země, když právě ta dokáže díky vysoké teplotě veškeré organické sloučeniny zničit?

Odborníci mají jednu variantu vysvětlení. Jejich hypotéza říká, že spád meteoritů se v atmosféře smísil s oblaky sopečného popela, a tak se pomalu hmota snesla na zemský povrch. Tato možnost sice není oficiálně potvrzená, jedno je ale jisté. Objev je natolik významný, že bude rozhodně předmětem dalších studií.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet:
Loading...