V jedné z nejznámějších památek Říma byla objevena podzemní místnost stará téměř 2000 let

Palácový komplex zvaný Domus Aurea (Zlatý dům) starověkého císaře Nerona je jednou z nejvýznamnějších památek Říma. Dnes jde spíše o zříceninu v jejichž útrobách bylo objeveno rozsáhlé sklepení. Podle prohlášení odborníků z archeologického parku Koloseum, jehož součástí jsou právě i ruiny paláce, jde o komoru starou téměř 2000 let.

Místnost s klenutými stropy je bohatě zdobená malbami skutečných i mýtických tvorů včetně sfingy, i proto ji archeologové pojmenovali jako „pokoj Sfingy“. Nejčastěji jsou obrázky v červené, zelené a žluté barvě. Dále malby vyobrazují kentaury a řeckého boha lesů, pastvin, stád a pastýřů jménem Pan. Zachovalé malby byly v podzemní komoře skryty po dvě tisíciletí.

Z prohlášení archeologů vyplývá že místnost Sfingy byla objevena zcela náhodně. Odborníci totiž připravovali okolní místnosti pro otevření veřejnosti, když narazili na skrytou místnost s klenutým stropem ve výšce 4,5 metru.

Římský císař Nero začal stavět svůj masivní palác, známý jako Domus Aurea nebo také jako Zlatý dům, v roce 64 n. l. po ničivém požáru, který spálil dvě třetiny Říma na popel. Dnes z paláce zbyly jen ruiny, které byly poprvé objeveny v 15.století. Od té doby archeologové objevili již řadu pokojů a místností. Podle historiků měl mít palác původně až 300 pokojů. Šlo o velkolepé sídlo plné nevídaného luxusu.

Císař Nero nebyl zrovna oblíbeným panovníkem, proto se nemůžeme divit, že po jeho sebevraždě v roce 68 n. l., byl jeho majetek rabován, jeho pozemky byly zasypány hlínou a na nich byly vybudovány nové monumenty, jako například Koloseum.

V pokoji Sfingy teď pokračují restaurátorské práce, aby místnost byla co nejdříve zpřístupněna veřejnosti. Podle vedoucího archeologického parku Koloseum jde o výjimečný a vzrušující nález. Tým odborníku ale musí být velmi opatrný. Místnost je zasypaná hlínou, kterou není možné odstranit, jelikož by tímto manévrem mohla být ohrožena stabilita celého paláce.

Zdroj: LiveScience.com

Sdílet:
Loading...