V Indii objevili ohromné hnízdiště dinosaurů s více než 250 zkamenělými vajíčky

Rate this post

V Indii bylo objeveno hnízdiště dinosaurů obsahující 256 zkamenělých vajec. Tato skutečnost dovedla odborníky k závěru, že tyto prehistorické šelmy hnízdily stejným způsobem jako moderní ptáci.

Vědci z Nového Dillí našli celkem 92 hnízdišť, která patřila titanosaurům – odvětví dlouhokrkých dinosaurů, které zahrnovaly jedny z největších tvorů, kteří kdy existovali. Dinosauří líheň, která pokrývá okolo 1000 km od východu na západ, je zároveň tou největší, kterou kdy mohlo lidské oko spatřit. Není tedy pochyb o tom, že objev posune hranice našich znalostí zase o krok dál.

Líheň byla objevena jako součást souvrství Lameta – geologického útvaru v údolí Narmada, který hostí mnoho zkamenělých dinosauřích vajec a koster z období pozdní křídy. Dosud odborníci dokázali identifikovat vejce hned šesti různých druhů titanosaurů. Zároveň jde o dosud největší zaznamenaný počet druhů v této oblasti.

Četnost a také těsná blízkost hnízd naznačuje reprodukční strategii těchto tvorů, a také naznačuje, že indický subkontinent hostil větší rozmanitost dinosaurů, než se doposud myslelo. Blízkost hnízdišť vypovídá o tom, že rodiče se v hnízdech neflákali a nečekali netrpělivě na vylíhnutí. Jelikož v oblasti neexistuje mnoho fosilních záznamů o kostech mláďat, lze předpokládat, že mláďata opouštěla krátce po vylíhnutí.

Titanosauři byli poslední velkou rodinou sauropodních dinosaurů před vyhynutím křídy a paleogénu, asi před 65 miliony let. Sauropodi byli charakterističtí svými krátkými čtyřmi nohami, dlouhým krkem a ocasem, malou hlavou a býložravou stravou. Fosilie titanosaura byly nalezeny na všech kontinentech kromě Antarktidy a zahrnují asi 40 druhů.

Zdroj: g

Sdílet: